Zaujímavý motivačný list? Nech sa páči, aj s komentárom…

článok na blog uverejnený: 27. júla 2019

„Keď sa povie dievčatko, väčšina z nás si predstaví malé rozkošné dieťa s dlhými vláskami a obľúbenou bábikou…“
Aj takto môže začínať zaujímavý motivačný list. Je iný ako ostatné, dokáže zaujať. Pretože ak list nesplní svoj prvotný cieľ – zaujať, odlíšiť sa, ide aj so životopisom do koša, na kopu „nezaujímavé“ alebo „možno“.
Že nemáte bunky na kreatívne motivačné listy? Nevadí, tu je návod i príklad s komentárom.

Ako začať motivačný list

Prvá veta vás dokáže odlíšiť hneď v druhej sekunde. Nemáte ňou ešte súboj o záujem vyhratý, ale ak ste upútali pozornosť, HR manažér (po starom personalista) bude čítať ďalej.

Ako začať? V prvom rade chceme čítajúceho zaujať, odlíšiť sa. A motivovať. Motivačný list priložený k životopisu má motivovať druhú stranu k tomu, aby niečo spravila. V našom prípade, aby si láskavo zobrala aj náš životopis a venovala mu pozornosť. Proste, aby neskončil, kde nechceme.
Ak sa nám podarí sformulovať naozaj zaujímavý motivačný list, HR manažér si CV pozrie už len dodatočne, pretože sám motivačný list bude naša vizitka na jednotku.
Vžime sa na chvíľu do pozície HR manažéra, ktorý má vybrať z desiatok, či stoviek životopisov toho správneho človeka pre podnik…

motivačný list ako sprievodca k životopisu - na monitore notebooku

Úvod motivačného listu

Vážne to skúste. Aký úvod motivačného listu vás zaujme najviac?

  • V stovke iných ma zaujala Vaša ponuka pracovného miesta, ktorá má deadline o hodinu. Hodina na napísanie životopisu, motivačného listu a nájdenie vhodnej fotografie? Milujem výzvy, idem do toho…
  • Keď sa povie dievčatko, väčšina z nás si predstaví malé rozkošné dieťa s dlhými vláskami a obľúbenou bábikou…
  • Keby mi niekto v poslednom ročníku na vysokej škole povedal, že ma raz bude živiť „počítač“, dostala by som záchvat smiechu…
  • Mysleli ste si, že kríza stredného veku sa prejavuje najmä u mužov a to nespokojnosťou s dlhoročnou partnerkou a hľadaním si nových – mladších, krajších?…
  • Už od malička som mala talent na rozprávanie, čo pred 5 rokmi vyústilo do založenia si úspešného blogu…
  • Keď som pred 6 rokmi nastúpil do spoločnosti Volkswagen Slovakia, dostal som sa k práci s najnovšími technológiami v oblasti robotiky…
  • Na základe ponuky, ktorú máte uverejnenú na stránke, sa uchádzam o pozíciu…
  • Mala by som záujem o Vami ponúkanú pracovnú ponuku, pretože túto ponuku považujem za výbornú príležitosť spojenia príjemných aspektov prístupu ku marketingu v praxi, s užitočnými benefitmi osobnostného rastu a získavania nových skúseností…
  • Existujú rôzni ľudia. Niektorí dosiahnu to, po čom túžili a tým aj skončia, sú spokojní. Iní sa neustále radi posúvajú ďalej a objavujú v sebe nové možnosti…
  • Po skončení strednej školy som nastúpila na univerzitu, kde som študovala popri živote aj marketing, ktorý ma chytil za srdce – nakoľko je to oblasť plná kreativity a noviniek od výmyslu sveta…
  • Chcel by som nastúpiť u Vás, nakoľko ma moja práca pomaly prestáva napĺňať a potreboval by som nejakú zmenu v mojom každodennom stereotype…

Ktorý zaujal najmenej?

Možno vám napadla otázka – na akú pozíciu hľadáme človeka…
HR manažér má ťažkú prácu v tom, že jeho úlohou je nájsť nielen odborne/profesionálne schopného človeka, ale človeka, ktorý zapadne do kolektívu, nebude mať problém s prijatím podnikovej kultúry, dokáže do firmy priniesť nové myšlienky alebo naopak (ak je nových myšlienok vo firme priveľa, treba ich triezvo hodnotiť a používať), atď.
Preto často vidí, ktoré motivačné listy a cévéčka vypadnú už pri prvej vete. Tie, ktoré sú egoistické, príliš formálne alebo len jednoducho pre neho nezaujímavé.

Tip 1:
Ak vám na perspektívnom mieste záleží a chcete dobre začať motivačný list, zoznámte sa cez internet alebo svojich známych s firmou, jej kultúrou, smerovaním. A zvoľte podľa toho zaujímavú prvú vetu. Originálnosť a aktuálnosť je nevyhnutná (píšte list pre konkrétnu firmu). Keď je deadline o hodinu, môžete staviť len na originalitu, no nemusí to vyjsť…

Čo napísať do motivačného listu

Ak ste prišli pri čítaní až sem, táto téma vás zaujíma… a možno ste práve v situácii, keď neviete, čo napísať do svojho motivačného listu.
Opäť sa vžite na chvíľku do pozície toho, kto životopisy číta. Denne posudzuje možno 1-2, ale možno 20-30 životopisov. Vidí na prvý pohľad, že tento je písaný použitím šablóny Wordu, tamten známou šablónou stiahnutou z internetu. Keď sa nejedná o výslovne tvorivú pozíciu, kde je originálnosť nevyhnutnosťou, nedostatok formy dokážete prevýšiť zaujímavým obsahom. Samozrejme, ak použijete primeranú „neokukanú“ formu, zaujmete formou i obsahom. Podľa adresáta.

V prípade, že neviete, čo napísať, píšte v skratke svoj príbeh. Vynechajte základnú školu, môžete spomenúť poslednú, ktorú ste navštevovali (ak má niečím zaujímavé miesto vo vašom príbehu). Zostručnite priebeh a charakteristiku predchádzajúcich zamestnaní na tie najvýznamnejšie súvisiace s prácou, o ktorú sa uchádzate. Kto bude čítať, čo všetko ste robili v 20 firmách predtým? Mimochodom – je to tiež vizitka vašej vysokej pracovnej nestability.

Tip 2:
Píšte pravdu, najlepšie v podobe príbehu. Nie veľmi dlhého, ale príbehu, ktorý vás charakterizuje a povie HR manažérovi, kto ste a čím môžete byť pre podnik prínosom.

Motivačný list by mal byť jedinečný, nie stokrát oboslaná verzia – HR manažér to vycíti.
Vložte do príbehu a významu pre potenciálneho zamestnávateľa kus svojho „ja“, budete nezameniteľný a presvedčivejší.
Takto sa k výzve napísať motivačný list postavila Lívia.

zaujimavý motivačný list od livie

…od uchádzačky o pozíciu Testovač kurzov

Ako vyzeral motivačný list, ktorý nás zaujal a postúpil do finále pri výbere testovača kurzov IT Learningu tento rok?
Uchádzačom sme pomohli – mali písať o sebe na tému „Prečo som sa rozhodol/rozhodla vzdelávať a navštevovať kurzy IT LEARNING“.
Urobte si názor na celok sami.

Motivačný list

Prečo som sa rozhodla vzdelávať a navštevovať kurzy
IT LEARNING

Keď sa povie dievčatko, väčšina z nás si predstaví malé rozkošné dieťa s dlhými vláskami a obľúbenou bábikou.
Na rozdiel od ostatných 10-ročných spolužiačok, mojim koníčkom bolo pomáhať otcovmu kamarátovi pri skladaní počítačov. Zoltán sa venoval výmene hardvérových komponentov, počítačovým sieťam a bola som veľmi rada, keď mi dovolil čo i len vyberať zo slotov pamäte RAM. S týmto človekom som trávila doslova hodiny …a už vtedy som vedela, že moje vzdelanie sa bude uberať technickým smerom.

Po ukončení gymnázia som nastúpila na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre, konkrétne odbor Aplikovaná informatika. Počas dvoch rokov štúdia som prehĺbila svoje vedomosti v oblasti programovania, hardvéru, počítačových sietí, databáz, grafiky. Ale aj v matematike a teoretickej informatike a rozhodla som sa, že cez letné prázdniny okúsim informatiku v reálnom svete. Dala som si prihlášky na tri pracovné miesta, z ktorých na dve ma okamžite prijali. Vybrala som si prácu PHP web-developerky, ktorá zvládne aj „nejaké to SEO“.

Škola vs. prax

“Najväčším vzdelaním na svete je sledovať majstra pri práci.”

Prax nebola taká jednoduchá, ako som si spočiatku myslela, že bude …a to bol ten prelomový moment, keď som zistila, že škola v niektorých ohľadoch nestačí. Tvorba web stránok v škole bola od konceptu tvorby reálnych webov takmer na míle vzdialená. Na škole sme sa síce učili pracovať s modernými frameworkmi pre front-end a backend, ale klientovi nestačí, ak mu web odovzdáte ako prácu na vysokoškolské „É-čko“. Uvedomila som si, že aby mohla moja kariéra napredovať, musím sa poobzerať po tých kurzoch, školeniach, ktoré majú v praxi reálne výsledky.

Aj to sa stáva

Keď som narazila na webstránku IT LEARNING SLOVAKIA, ohromilo ma množstvo kurzov, ktoré by som tu mohla absolvovať. Java, WordPress, PHP, web dizajn a všetko ostatné, čo ma baví a napĺňa. Pozrela som si podstránku – blog a videla tam článok s názvom: Vyskúšajte všetky naše IT kurzy zadarmo – hľadáme testera. V momente rozkliknutia na mňa vyskočila informácia, že výber bol uzavretý pred mesiacom a bolo mi veľmi ľúto, že som akciu nestihla.

A po čase…

Ubehol takmer rok. Za tú dobu som si urobila zopár online kurzov, no rada by som zažila reálne školenie pod vedením mentorov s praxou v odbore. Včera sa mi na Facebookovej nástenke zobrazil príspevok od IT LEARNING, že zasa hľadajú testerov a ostáva mi ešte zopár hodín na to, aby som túto príležitosť opäť nepremeškala.

Patrím medzi dobrých študentov, rada sa učím nové veci a príležitosť vzdelávať sa aj mimo budovy fakulty by mi pomohla – nielen v pracovnej kariére, ale aj v ceste na doktorandské štúdium, o ktoré sa budem o dva roky uchádzať.
Myslím si, že viem písať (aj keď rezervy určite sú), mám k problematike preberanej na kurzoch naozaj pozitívny vzťah (od detstva), časť dokonca študujem 🙂

Skúsme to spolu, vaše kurzy a môj záujem pretavíme spoločne do skvelých článkov mladej testerky o vašich kurzoch…

Lívia Kelebercová
10.3.2019

Je ťažké napísať zaujímavý motivačný list?

Všimnite si v uvedenom liste netradičnú prvú vetu a nenásilný vklad osobného „ja“ v obsahu. Prehľadný, ľahko čitateľný odsekmi štruktúrovaný obsah.
V závere zaujímavo napísaného jednoduchého príbehu dala Lívia skromne najavo svoje kvality (patrím medzi dobrých študentov, myslím si, že viem písať, aj keď rezervy určite sú,…), vypichla svoje prednosti (mám k problematike preberanej na kurzoch naozaj pozitívny vzťah od detstva) a ponuku pre firmu (vaše kurzy a môj záujem pretavíme spoločne do skvelých článkov).
Ako vidíte na fotografii k článku, pridala do motivačného listu i vtipné ilustračné foto 🙂

A zmestila text na formát A4.

Tip 3:
Nezabudnite sa podpísať a pridať aktuálny dátum. Ukazujete tým, že neposielate anonymný motivačný list.

Čo keď to nevyjde na prvý, na druhý, ani na x-tý raz

Chybička sa vyskytne. Ak nie je závažná, motivačný list nezapadne.
Jediný nedostatok, ktorý mal motivačný list od Lívie, bol formát. Poslala všetko vo wordovskom formáte .docx. Mala šťastie, že náš a jej Word boli nastavené na wordovský štandard rovnako a text sa nerozpadol na neupravené bloky. Použite radšej pri ukladaní súboru nasledujúci tip č. 4.

Tip 4:
Exportujte a posielajte CV i motivačný list vo formáte .pdf, ktorý ukladá aj všetky typy písma a rozloženie textu i obrázkov. Tak, ako ho vidíte u seba na počítači vy, ho uvidí aj personalista, ktorému ho v prílohe mailu posielate.

Som presvedčený, že každý svojím konaním ovplyvňujeme svoje smerovanie, svoju budúcnosť…
Odmietnutie niekedy bolí, niekedy frustruje, dokonca nahnevá. Ak sa neúprosne opakuje, môže úplne demotivovať a prerásť až v depresiu.
Skúste sa včas zamyslieť.

Prečo by práve mňa mali pozvať na pohovor? Zabudol som na niečo dôležité? Čo som napísal nevhodne? Čo asi napísali iní?
Poučíte sa a ďalšie miesto bude o inom prístupe,…

Ak v konkurencii napriek svojej snahe x-krát neuspejete, „rejected means relinked“ – odmietnutie vás smeruje na iné miesto.
Možno nie ste vedomosťami na pulze doby, rozhodnete sa dovzdelávať (a možno si vyberiete kurzy v IT Learning).
Možno zistíte, že máte vek, keď treba začať svoje vedomosti iným a poohliadnete sa po vzdelávacích agentúrach v oblasti, ktorú poznáte.
Možno sa začnete aktívne zaujímať o pasívny príjem – ako nepracovať veľa, ale mať stabilný príjem.
…možno nakoniec prestanete hľadať prácu u iných a zamestnáte sami seba. Nájdete, čo je vo vás, a aj to, čo bude pre vás.

Mimochodom – ani mnohé známe osobnosti to nemali vždy ľahké. Pozrite si napríklad zložitý životný príbeh autorky Harryho Pottera J. K. Rowlingovej vo filme Magické slová: Príbeh J. K. Rowling (v originále Magic Beyond Words: The J. K. Rowling Story) alebo ako inšpiráciu film vychádzajúci zo skutočného príbehu Šťastie na dosah (Pursuit of Happyness) s Willom Smithom. Ak uprednostňujete knihy, odporúčam siahnuť napríklad po knihe Ako sa zbaviť starostí a začať žiť od D. Carnegieho alebo Nevyšlapanou cestou od M. Scott Pecka a jej dvoch pokračovaniach…

Držím palce, nech vám to zaujímavo píše!

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
motivačný list, rôzne, Word, životopis


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave