Viete, čo je chromatická aberácia a ako ju vyliečiť?

článok na blog uverejnený: 16. februára 2020

Nebojte sa, chromatická aberácia nebolí… nie je to žiadny vírus, nie je to ani diagnóza a nechodí sa s ňou k lekárovi. Hoci názov znie ako druh ochorenia, nenakazíte sa ňou. Tento termín nemám z medicínskeho slovníka. Nájdete ho iba ak u optikov. Chromatická aberácia je totiž farebná odchýlka, svetelná vada, chyba optiky, ktorá vzniká pri fotografovaní. Takže trápi len grafikov a fotografov. Ako sa s ňou vysporiadať?

chromatická-aberácia

Čo je to chromatická aberácia

Odborníci tvrdia, že je spôsobená rozdielnym lomom lúčov s rôznou vlnovou dĺžkou. Prejavuje sa farebnými, najčastejšie fialovými alebo zelenkavými kontúrami na ostrých prechodoch medzi tmavým a svetlým obrazom na digitálnej fotografii. V kontrastných častiach snímok.

Fotoaparáty majú tento problém spravidla vyriešený. Majú objektívy, ktoré eliminujú optické deviácie, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na výslednú kvalitu obrazu. Stáva sa však, že niektoré situácie a svetelné podmienky sú náročnejšie, alebo sa pri fotení na aberáciu zabudlo.

A tak príde na rad postprodukcia. To znamená, že fotograf alebo grafik sadne k počítaču a upraví fotografiu v grafickom programe, aby nedostatok odstránil.

Dva spôsoby ako odstrániť chromatickú aberáciu

1. Pomocou nedeštruktívnej úpravy
Odtieň a sýtosť (Hue / Saturation)

Obrázok, ktorý je „postihnutý“ optickou vadou, na prvý pohľad rozoznáme. Ako vidno na obrázku, na konároch sú badateľné fialové kontúry, ktorých sa potrebujeme zbaviť.
Prostredníctvom panela nástrojov Adjustments vytvoríme novú vrstvu, zatiaľ má názov Odtieň/Sýtosť (Hue/Saturation). Upravíme hodnoty Magenta tak, aby sa fialové kontúry z fotografie stratili. To isté môžeme urobiť napríklad aj pre hodnoty Green, ak sa na fotografii na prechodoch tmavej a svetlej farby rysuje zelená farba.
V maske následne schováme úpravy pre zvyšok obrázka …a chromatickú aberáciu sme zlikvidovali.

okno úprav Hue Saturation
odstranenie-chromatickej-aberácie-pomocou-Hue-Saturiaion

Druhý spôsob je vo svojej podstate oveľa jednoduchší.

2. Múdry filter Camera Raw

Fotografiu prevedieme na inteligentný objekt. Otvoríme filter Camera Raw (Filter > Camera Raw Filter…) a v záložke Lens Corection upravíme posuvníkom hodnoty fialovej a zelenej, viď obrázok. Vľavo obrázok pred úpravou, vpravo obrázok po úprave. Jednoduché ako facka.

odstranenie chromatickej aberacie2

Strašiak s názvom chromatická aberácia je vyriešený.
Páči sa vám?

Krásne chvíle pri fotení a následných úpravách a vylepšeniach vašich fotografií praje

Ela 🙂

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe Photoshop, Camera RAW, chromatická aberácia, optické vady na fotografiách, úprava fotografií


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave