Ako sa nestratiť v Google Analytics
Po vložení a nastavení kódu lektor predstavil jednotlivé obrazovky nástroja.
Hlavné menu Analytics sa nachádza vľavo a v sekcii prehľady sa môžete dopátrať ku zaujímavým informáciám. Ako rozumieť čo sa skrýva za jednotlivými položkami menu?
V reálnom čase – Realtime ponúka možnosť vidieť, koľko ľudí si prezerá váš web, na akom zariadení, po akých podstránkach surfujú, a kde sa nachádzajú. Dosť desivé, nie?
Publikum – Tu si viete nastaviť časové obdobie, za ktoré budete analyzovať nových a vracajúcich sa používateľov… samozrejme, len od dátumu, keď ste aktivovali nástroj Analytics. Poznámka na okraj – vedeli ste, že ideálne je, aby boli návštevníci v pomere 50 : 50? Môžete tu vidieť aj demografické a geografické údaje o svojich návštevníkoch, ich záľuby a ďalšie informácie, ktoré vám pomôžu lepšie definovať vašu cieľovú skupinu. Na základe týchto výstupov dokážete lepšie formulovať obsah, štruktúru stránky alebo vybrať darček pre vašich klientov tak, aby vás milovali.
Akvizícia – Sekcia Akvizícia vám poskytne informácie o tom, ako sa k vám ľudia dostali. Tu sa dozviete, koľko návštevníkov vám priniesol Google cez organické vyhľadávanie, direct, sociálne siete alebo spätné odkazy.
Správanie – Správanie vám povie o tom, ktoré stránky používatelia navštevujú, koľko času na nich trávia a aká je miera okamžitých odchodov. Lektor Peťo je odborník z praxe a keď videl, že miera odchodov na mojej stránke je nulová, hneď vedel, kde je pes zakopaný. (Predošlý programátor zle implementoval sledovací kód. Na pozadí sa spúšťal dvakrát a tým pádom kazil moje štatistiky celé mesiace!)
Konverzie – Konverzia, cieľ alebo gól. S týmito troma pojmami sa v Analytics stretávame najčastejšie a v podstate znamenajú to isté. Môže ísť o odoslanie formuláru, nákup, kliknutie, registráciu, navštívenie odkazu či inú akciu. Majú spoločné iba jedno – chcete ich merať a vyhodnocovať.
Takto vyzerá môj stručný úvod k základným obrazovkám v Google Analytics podľa toho, čo som si stihla zapísať na kurze. Každá položka menu ukrýva vlastné nástroje s ďalšími a ďalšími nastaveniami, ktoré nám lektor tiež postupne predstavil. Len o samotných cieľoch by sa dalo písať pár hodín…