Ukážeme si to na príklade vytvorenia článku o plastovom odpade v mori.
Píšeme prompt pre ChatGPT, ktorý veľmi slušne rozumie aj slovenskému zadaniu.
V prvom (alebo poslednom) kroku požiadame AI o vytvorenie 3-4 nadpisov a vyberieme ten, ktorý najlepšie osloví našu cieľovú skupinu čitateľov.
Ak nadpisom komunikáciu začínam, prompt na vygenerovanie nadpisov bude vyzerať takto -„Navrhni, prosím, 4 nadpisy pre článok o plastovom odpade v mori“. V prípade, že si nechám vytvorenie nadpisu na koniec, môže vyzerať prompt takto: „A teraz vytvor, prosím, 4 nadpisy pre článok o plastovom odpade, ktorý si generoval pred chvíľou“.
Z nadpisov vygenerovaných AI vyberám pre tento článok „Plastové moria: Ako odpad ničí naše oceány a čo môžeme urobiť“.
Zadanie promptu na vytvorenie obsahu by mohlo byť nasledovné:
Vytvor, prosím, článok, s nadpisom „Plastové moria: Ako odpad ničí naše oceány a čo môžeme urobiť“, aby bol informatívny, emocionálne angažujúci a inšpiratívny – v rozsahu 350 slov v tejto štruktúre:
* Stručný úvod do témy – osobná skúsenosť z expedície
* Rozsah problému plastového odpadu v moriach
* Dopady na morské ekosystémy (Mikroplasty a potravinový reťazec, Priame ohrozenie morských živočíchov, Zmeny v biotopoch a možné dôsledky)
* Dlhodobé dôsledky (Trvanlivosť plastov a klimatické dôsledky, Ekonomické dôsledky pre rybolov, turizmus a miestne komunity)
* Riešenia a výzva k akcii
* Osobné posolstvo (To, čo som videl na vlastné oči, je varovným signálom. Máme šancu zvrátiť tento trend.) Výzva k čitateľom, aby prehodnotili svoj vzťah k plastom – aj malé kroky môžu mať veľký vplyv.
Vypísanie článku na obrazovku trvá umelej inteligencii okolo 15-20 sekúnd a… Nech sa páči, tu je výsledok ChatGPT.
Plastové moria: Ako odpad ničí naše oceány a čo môžeme urobiť
Na poslednej expedícii som plával v oblasti, kde by som očakával nedotknutú modrú hladinu. Namiesto toho sa mi naskytol pohľad na mŕtve zóny odpadu – fľaše, sáčky a kúsky plastov sa vlnili na hladine. Medzi nimi bojovala o život korytnačka zamotaná v rybárskej sieti. Tento obraz ma prenikol – naše moria sa menia na skládky a trpia tým všetky živé tvory, vrátane nás.
Rozsah problému
Do oceánov každoročne pribudne približne 8 miliónov ton plastov. Niektoré sa hromadia v gigantických „plastových ostrovoch“, akým je Veľká tichomorská odpadová škvrna. Iné plasty sa rozkladajú na mikroplasty, ktoré sú dnes prítomné v každom kúsku oceánskej vody. Tento problém spôsobuje ľudská činnosť – od jednorazových obalov až po priemyselné a rybárske odpady.
Dopady na morské ekosystémy
Mikroplasty sú obrovským rizikom. Drobné častice konzumujú ryby, koraly a iné organizmy, čím sa dostávajú do potravinového reťazca – vrátane toho nášho. Väčšie plasty ohrozujú živočíchy priamo. Korytnačky si pletú sáčky s medúzami, vtáky kŕmia svoje mláďatá odpadkami. Okrem toho plastové odpady vytvárajú umelé biotopy, ktoré narúšajú prirodzenú rovnováhu.
Dlhodobé dôsledky
Plasty sú mimoriadne trvácne – ich rozklad trvá stovky rokov. Počas tejto doby môžu poškodiť klimatický systém – ich výroba a degradácia prispievajú k emisiám CO₂. Problém je aj ekonomický. Rybolov a turizmus trpia znečistenými morami, čo má dopad na živobytie miliónov ľudí.
Riešenia a výzva k akcii
Riešenie začína u každého z nás. Redukcia jednorazových plastov, recyklácia a podpora ekologických materiálov sú kľúčové. Organizácie čistia pobrežia a presadzujú zákony na obmedzenie plastového odpadu, ale aj my môžeme pomôcť – stačí zmeniť návyky a šíriť osvetu.
Osobné posolstvo
To, čo som videl na vlastné oči, je varovným signálom. Ak nezačneme konať, naše moria sa môžu nenávratne zmeniť. Aj malé kroky, ako nahradiť plastové sáčky za látkové alebo zapojiť sa do miestneho čistenia, môžu priniesť veľký rozdiel. Spoločne môžeme zvrátiť tento trend a zachrániť naše oceány pre budúce generácie.
Stačí k článku doplniť niekoľko fotografií z expedície, prípadne vygenerovať niekoľko fotografií pomocou AI (napr. Midjourney – generujeme grafiku s pomocou umelej inteligence). A môžete publikovať.
Mimochodom, prompty môžu obsahovať tiež v závislosti od aplikácie špecifické príkazy, parametre. Pri generovaní obrázkov pre Midjourney môžeme prompt napríklad upresniť o pomer strán (–ar), či iný parameter. Dokonca môžu obsahovať parameter s upresnením, akým fotoaparátom mala byť nafotená generovaná fotografia 🙂
A ešte jedno mimochodom – generatívne modely umelej inteligencie sú navrhnuté tak, aby dodržiavali etické a právne obmedzenia. To znamená, že na otázky súvisiace s nelegálnou činnosťou alebo podporou trestnej činnosti neposkytnú odpoveď. Tieto etické bariéry sú však prekonateľné – poradie a spôsob, akým otázky formulujeme, môžu ovplyvniť, či systém požadovanú informáciu poskytne.
Používajte ju však radšej na tvorenie oku lahodiacich, príjemných, či schopnosti človeka rozvíjajúcich výstupov.