Hoci sa údaje o zárobkoch líšia podľa zdrojov, zjavne programoví vývojári vykazujú vo všetkých krajinách nadpriemerné zárobky. Na druhej strane, ich práca je náročná na kreativitu, technické myslenie, znalosť prostredia, profesionalitu, predvídavosť i vysoké nasadenie.
Tu je prehľad najčastejšie používaných programovacích jazykov súčasnosti podľa GitHub:
- JavaScript
- Python
- Java
- PHP
- C#
- C++
- TypeScript
- Shell
- C
- Ruby
Skúsení vývojári či už Pythonu, Java alebo JavaScriptu majú výbornú perspektívu prakticky na celom svete so slušným finančným ocenením. To je celkom príťažlivá zmena v kariére pre každého. Na tomto mieste však treba uviesť, že do popredia sa derú i nové programovacie jazyky, ktoré majú mnohé prednosti (efektívne pracujú s viacjadrovými procesormi a i.). Ak sa chcete orientovať na budúcnosť, začnite niektorým z jazykov v rebríčku a pridajte si po čase niektorý progresívny – Kotlin, Julia a pod.
Ako si vybrať programovací jazyk
Ak vás programovanie zaujíma, najdôležitejšie je začať. Ako? Podobne ako keď zvažujete, ktorý cudzí jazyk sa naučiť, vyberáte podľa použiteľnosti a prvého kontaktu s jazykom. Angličtina vám nesadla? Skúsite nemčinu, španielčinu a budete zvažovať uplatnenie v krajinách s týmito jazykmi. Chcete sa však uplatniť v anglicky hovoriacom svete? Budete hľadať možnosti ako angličtinu zvládnuť (tip jazykovymentoring.sk). A podobne ako vo svete ľudských jazykov – aj v programovacích jazykoch platí, že keď budete vedieť jeden, druhý sa učíte ľahšie a tretí ešte ľahšie.
V prípade programovacích jazykov tiež existujú akési jazykové rodiny (podobne ako slovanské alebo románske jazyky). Naučíte sa jeden a ostatné v skupine sú len otázka, či sa ich chcete doučiť. Programovacie jazyky sa učia oveľa ľahšie ako skutočné jazyky – majú oveľa oveľa menej výrazov a takmer žiadne výnimky.
Na začiatok si napríklad vyberte, či to má byť jazyk z oblasti navrhovania web-stránok, hier, mobilných aplikácií (JavaScript, PHP, HTML, CSS), alebo riešenia v oblasti databáz (SQL), analýz data science (Python),… Možno sa zaujímate o strojové učenie (machine learning), hĺbkové učenie (deep learning), vedy (všade uplatníte Python), či o niečo iné, kde sa cítite dobre, čo vás priťahuje. Umelú inteligenciu? Vesmír? 🙂
Kde začať
Hociktorý z prvých šiestich jazykov v rebríčku sa môžete naučiť na kurzoch v IT Learningu. So špičkovými lektormi s praxou, ktorí vedia vysvetľovať aj začiatočníkom (na to ich špeciálne skúšame) a dajú vám tipy z praxe ako ďalej.
Jasne, môžete si vybrať ľahšiu cestu – pri programovaní treba rozmýšľať a stále sa vzdelávať, čosi vedieť… Robiť vodiča vysokozdvižného vozíka, pomocnú silu v sklade, dokladať tovar v niektorej predajni, robiť operátora vo výrobe, ísť pracovať na benzínovú pumpu je tiež potrebné. Ľahšie. Môžete sa však rozhodnúť programovať aplikácie, ktoré to budú robiť za ľudí, ktoré budú uľahčovať život a prácu, prinášať ľuďom zábavu, či nový pohľad na ľudské možnosti… To je pre pohodlných ťažšia cesta, Čo je však podľa vás lepšie platené, lukratívnejšie?
Občas nájdete naše kurzy aj vo zvýhodnenej ponuke a pri malej investícii môžete vďaka nim získať už v priebehu pár mesiacov naozaj dobre platenú prácu alebo začať realizovať vlastné projekty. Viaceré z nich prepláca aj Úrad práce a vás nebudú stáť ani cent. Jediné, čo naozaj potrebujete, je chuť naučiť sa niečo nové, a vytrvalosť. Dokazujú nám to početné príklady absolventov kurzov.
Čo tak zmeniť svoj život k lepšiemu vďaka znalostiam programovania?