Photoshop, InDesign a Illustrator – Adobe

článok na blog uverejnený: 3. augusta 2017

Keď som začiatkom deväťdesiatych rokov stál v Polygrafických závodoch pri mojom kamarátovi, ktorý mi pred očami v priebehu hodiny a pol vyčaroval takmer z ničoho časopis, cítil som, že doba sa vďaka počítačom od základu mení. To, čo predtým robila skupinka ľudí niekoľko dní, spravil zrazu jeden za neuveriteľne krátku dobu. Ventura Publisher (od Xerox-u), CorelDRAW!, Aldus PageMaker a WordPerfect boli pojmy, ktoré vtedy dominovali v USA a naznačovali smer vývoja vo svete…

Začiatky Adobe Systems

V roku 1982 vznikla v garáži firma Adobe a v nej dvaja nadšenci – odídenci od Xeroxu – vyvíjali nový systém špičkovej tlače dokumentov pre laserové tlačiarne (PostScript). Netrvalo ani rok a ich firmu chcel kúpiť Steve Jobs, zakladateľ Apple. Ponúkol však „len“ 5 miliónov USD, čo tí dvaja odmietli. Chápete ich?
Na naliehanie svojich investorov však našli priestor na spoluprácu a predali mu 19 % akcií. Za sumu, ktorá predstavovala päťnásobok ocenenia akcií, plus päťročný licenčný poplatok za PostScript – vopred. Kúpil. Adobe sa tak stala prvou spoločnosťou v histórii Silicon Valley, ktorá bola zisková už v prvom roku svojej existencie. Licencia ich zaväzovala pokračovať vo vývoji softwaru pre špičkovú tlač tlačiarní spolupracujúcich s Mac-mi…
Steve mal skvelý nos.

DTP programy a Adobe na konci XX. storočia

V polovici 80-tych rokov Adobe vyvinula pre Apple program Illustrator, ktorý na platforme jablkových Macintoshov začal dobývať svet publikácii vďaka ostrému vektorovému písmu a grafike. V r. 1989 sa objavil v Macoch prvý Photoshop – grafický editor umožňujúci retušovať fotografie a robiť ich montáž. Grafici všetkých periodík na celom svete sa začali obávať o svoju prácu. Mali prečo – jeden grafik znalý práce s počítačmi dokázal spraviť s produktami Adobe na Macoch toľko práce, koľko dovtedy desiati.

Keď v roku 1991 získala Adobe firmu OCR Systems (vyvinuli systémy rozoznávania textu počítačom) a v roku 1994 tiež firmu Aldus s ich úspešnými produktami PageMaker, After Effects, PhotoStyler (konkurent Photoshopu)  a FreeHand (konkurent llustratora vyvíjaný v spolupráci s fi AltSys), bolo jasné, kto bude určovať smer vývoja v nasledujúcich rokoch. Hoci sa rozhodnutím súdov prevzatie FreeHand odsunulo na dobu o 10 rokov neskôr…

Obrázok pre pamätníkov – takto prezentoval Xerox svoj DTP program Ventura Publisher – prvý tohoto druhu pre OS DOS a neskôr aj pre prvé Windows (posledný obrázok).

Adobe - jeden z lídrov digitálneho sveta

V Adobe naozaj nespali.
V decembri 1991 vyšli na trh s produktom Adobe Premiere zameraným na úpravu videa.
V roku 1993 spoločnosť predstavila formát PDF, prenosný formát dokumentu a tiež softvér Adobe Acrobat a Reader.
Medzičasom sa formát PDF stal vďaka svojim prednostiam medzinárodnou normou.
A n
asledovali ďalšie chuťovky..

Dnes má Adobe v ponuke takmer 30 známych produktov, ktoré patria ku špičke vo svojich oblastiach. Keď na ich stránke nájdete v úvode výzvu „Povoľte uzdu svojej predstavivosti s najlepšími kreatívnymi aplikáciami na svete na prácu s fotografiami, dizajnom, videom, webovými lokalitami,…“, nie sú s prívlastkom „najlepšími“ ďaleko od pravdy.
Prečo však ich produkty u nás poznajú viac-menej profesionáli a staré verzie si sťahujú nadšenci počítačovej grafiky načierno?

Kvôli cenovej politike.

Najvýznamnejšie značky konca storočia, keď firma Adobe začínala.

Adobe a cenová politika

Viete, prečo mnohí produkty Adobe odsudzujú? Pretože sú pre nich nedostupné.
Sú pomerne prísne licencované a obísť ochranu proti kopírovaniu nie je jednoduché…
Najnovší výmysel – podobne ako Microsoft so svojou cloudovou verziou Office 365, aj Adobe stavia svoju novú politiku voči zákazníkom na poskytovaní cloudov pre  svoje programy – InDesign, Photoshop, Illustrator a ďalšie. Za mesačný poplatok.
Čo znamená, že ak sa odpojíte od siete, nemôžete pracovať.

Viete o tom, že firma Adobe spolu s Microsoft-om sú najväčšími podporovateľmi softwarovej polície odhaľujúcej nelegálne inštalovaný softvér? Niet sa čo čudovať pri obrovskom množstve nelegálnych kópií, ktoré sa vo svete používajú. Iste im zachraňuje aj časť príjmov, predovšetkým má však preventívny účinok na počítačovú kriminalitu, aby nedosiahla obludné rozmery.

Tak či tak – ak chcete pracovať komfortne, s kvalitnými produktami, zvoľte Adobe. Sú vysoko efektívne, šetria čas a …vždy v nich nájdete riešenie ako dosiahnuť želaný výsledok.

Záverečné zhrnutie:

+ kurz nevyhnutný pre začiatočníka, ktorý chce napredovať efektívne s minimom samoštúdia
+ dozvedel som sa všetko potrebné, čo obnáša práca grafika
+ …a tiež potrebnú súvisiacu teóriu
+ naozaj výborný metodický prístup

– okrem klimatizácie v miestnosti nič

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, grafika a video, história, kreslenie, Steve Jobs


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave