Photoshop či Illustrator? A čo InDesign?

článok na blog uverejnený: 22. septembra 2017

Dnes môže byť dobrým grafikom každý –  stačí sa naučiť robiť s Photoshopom, možno trochu s Illustratorom. A venovať pár hodín InDesignu…
Budete sa čudovať,  ale nemôže. Každý sa môže po zoznámení s Photoshopom stať priemerným grafikom, upravovať doma fotky z dovolenky, zo svadby či z promócií, to áno, ale byť grafikom neznamená len vedieť upraviť fotky. Byť dobrým grafikom znamená okrem novátorského prístupu k tvorbe a poznania pravidiel grafického dizajnzu aj vyznať sa, ktorý z balíka grafických programov kedy použiť…

Kedy použiť produkty Adobe a ktoré z nich

Adobe má skvele premyslený postup ako ponúknuť profesionálnu špičkovú kvalitu profesionálom i nadšencom a vypýtať si za to slušné peniaze. Podstata využitia jej programov je jednoduchá – prechodom do cloudov ich premenila na platené služby.
Zaregistrujete sa na ich cloud, podľa voľby produktov uhradíte povinnú čiastku a prakticky ihneď môžete začať pracovať ako profesionál.
Nespoliehajte sa však na intuíciu! Produkty Adobe majú obrovské množstvo funkcií a je škoda tráviť svoj zaplatený čas zisťovaním toho, čo stlačiť, aby…

Tak ktorý?

Podľa toho, čo potrebujete.
Chcete vytlačiť fotoknihu? Firemný bulletin? Dovolenkový katalóg s obrázkami? Produktovú brožúru? Rastrové podklady (najmä fotografie) stačí upraviť vo Photoshope a následne spracovať ich rozloženie v InDesigne. A vytlačiť a zviazať.

Chcete leták? Plagát? Billboard? Vizitky? Rastrové podklady postačí upraviť vo Photoshope a následne finalizovať výstup v Illustratore alebo v InDesigne. A vytlačiť.

Potrebujete iba upraviť fotografie? Orezať, zlepšiť jas, kontrast, vytiahnuť obrysy z tieňov, narovnať zbiehajúce sa línie,  alebo zrealizovať fotomontáž? Stačí Photoshop. A kvalitná tlačiareň.

Chcete navrhnúť logo? Pečiatku so zľavou 20 % ako je na obrázku hore v titulke? Vektorovú grafiku? Alebo vyrezať na plotri reklamu či vygravírovať na prstienok večný nápis? Stačí Illustrator a poznať miesto, kde majú príslušné technické zariadenie…

Kedy použiť Adobe Photoshop?

Najznámejší a najrozšírenejší z rodiny Adobe je Photoshop. Hoci pre potreby webovej grafiky v ňom vytvoríte v dostatočnej kvalite takmer všetko (rozlíšenie 72 dpi), pre tlačové výstupy (300 dpi)  by sme ho mali používať viac-menej na úpravu fotografií – orezať, zlepšiť jas, kontrast, narovnať zbiehajúce sa alebo ubiehajúce línie, upratať nežiadúce prvky,…
Je pomerne všestranný, umožňuje spraviť podklady na inzeráty do tlače, vizitky aj letáky, tiež ponúka rôzne automatizované umelecké techniky, webdizajn a prípravu podkladov pre videá. Má v sebe aj niekoľko funkcií 3D i vektorovej grafiky, avšak ich konečný výstup je v kombinácii s fotografiami vždy rastrovaný (bitmapa).
Jeho vlastný formát je .psd alebo .pdd.

Používať ho pri tvorbe loga má zmysel vtedy, ak sa bude logo používať viac-menej len na webe…

Kedy použiť Adobe Illustrator

Illustrator je opakom Photoshopu – je to vektorový program umožňujúci v obmedzenom rozsahu pracovať aj s fotografiami a rastrovými obrázkami. Jeho prednosťou sú grafické výstupy, ktoré bez ďalšieho konvertovania zaručujú ostrosť pri ľubovoľnom zväčšení alebo zmenšení. Používa sa predovšetkým na vytváranie ikon, symbolov, log a rôznych vektorových ilustrácií.
Práve jeho „vektorovosť“ je rozhodujúca pri príprave podkladov pre technické zariadenia pracujúce s vektormi (napr. rezacie plotre na vyrezávanie písmen a loga, gravírovacie frézy a pod.).
Jeho vlastný formát súborov má koncovku .ai, má však možnosť exportovať výstupy pre iné programy do .eps alebo .pdf.

Obmedzením je spracovanie fotografií a nedostatočné funkcie pre prácu s viacstránkovými publikáciami.
(Na obrázku je z netu stiahnutý pekný príklad vektorovej grafiky.)

logo vo vektore môže mať veľmi veľa pekných variantov

Kedy použiť InDesign?

Podobne ako Illustrator aj InDesign je vektorovo orientovaný program. Primárne je určený na zalomenie a sadzbu. Vďaka funkciám nastavenia vzorových stránok a automatizovania stránkovania, ktoré prevzal od programu PageMaker, nachádza uplatnenie najmä pri vytváraní viacstránkových dokumentov s mixom textov, fotografií a ilustrácií (vrátane log) – knihy, časopisy, firemné bulletiny, katalógy, brožúry, e-booky, tiež vektorové vizitky a pod.
Jeho vlastný formát súborov má koncovku .indd, má však možnosť exportovať súbory pre tlač alebo na digitálne publikovanie aj vo formáte .pdf.

Napriek tomu, že pracuje s vektormi, nie je vhodný na tvorbu vektorovej grafiky, z ktorej je potrebné extrahovať vektorové cesty (pre plotre, gravírky a pod.) . Takisto s rastrovými súbormi pracuje len obmedzene (vie ich zväčšovať, zmenšovať a ich časti prekrývať).

Výhody vs. nevýhody Adobe

Produkty Adobe poznajú navzájom svoje vlastné výstupné formáty a je možné výhody, ktorými jednotlivé programy-služby disponujú, pri tvorbe kombinovať a efektívne využívať. To je veľké plus.
Pre bežného používateľa počítača je istou nevýhodou obchodná politika firmy a jej technická realizácia. Adobe je považovaná v obore za etalón a necháva si za to aj zaplatiť. Pýta od nadšencov pre grafiku takú istú sumu ako od profesionálov, ktorí sa grafikou živia – suma 60 € mesačne nie je za prístup ku všetkým aplikáciám Adobe veľa, ale nie je ani malá (prístup len k Photoshopu stojí mesačne 12 €). Avšak – ani Mercedes nekúpi človek za cenu KIA.
Skúšobné verzie dostupné cez vzdialený prístup na cloude firma skrátila z pôvodných 30 na 7 dní, čo jej na obľube nepridáva.
Hoci konkurencia nespí, podobnú kvalitu v takom rozsahu ponúka stále len čiastočne…

Ak nepotrebujete špičkovú kvalitu, chcete sa vyhnúť vysokej cene alebo používaniu nelegálnej verzie, existuje viacero alternatív – použite produkty, ktoré sú zadarmo – GIMP, SketchUp, PhotoFiltre, Pixlr, Paint.NET, Inkscape alebo iné.
Ak ste však náchylný k rozhodnutiu používať „grafický Mercedes“, najprv sa ho naučte na kurzoch, aby ste za svoje mesačné poplatky od Adobe získali čo najviac. A efektívne.

Záverečné zhrnutie:

+ všetky 3 kurzy majú základný stupeň vhodný aj pre začiatočníka
+ na každom je k dispozícii aspoň v základnom stupni vytlačená príručka, ktorú si môže odniesť každý účastník domov (na vyšších stupňoch v elektronickej podobe)
+ lektori sú špičkoví praktickí skúsení profesionáli, ktorí radi poradia
– jediné mínus vidím v čase, ktorý treba silnej trojke Adobe venovať – spolu 3 týždne v najvyššej verzii, 1 a pol týždňa v základnej verzii

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, grafika a video, Illustrator, InDesign, kreslenie, Photoshop


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave