Ovládanie Photoshopu? Bude z vás digitálny mág?

článok na blog uverejnený: 5. septembra 2024

Počítačové školenie Adobe Photoshop II. pre mierne pokročilých je výborným rozhodnutím pre tých, ktorí si chcú prehĺbiť svoje doterajšie znalosti a naplno využiť používanie tohto grafického programu. Pracujete v oblasti marketingu? Či ste len zvedavec, ktorý už čo-to vie o tomto programe a chce tráviť voľný čas retušovaním fotiek, či úpravou obrázkov, alebo pracovať s vrstvami, maskami a využívať filtre?

Ak ste už v grafike trochu doma, nesporná výhoda Adobe Photoshop je kompatibilita s programami Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe Lightroom a Adobe After Effects. Tým sa zvýši aj vaša „pridaná hodnota“ na marketingovom pracovnom trhu, pretože zamestnávatelia uprednostňujú uchádzačov, ktorí dokážu vytvárať kvalitný grafický obsah.

Na kurze vás lektor ochotne usmerní, pokiaľ by ste nestíhali a rád vám ozrejmí aj nezrovnalosti, ktoré vás pri práci v tomto členitom programe stretnú. Zároveň získate počas výučby v konkrétnych zadaniach informácie o praktických pracovných postupoch.

Je Adobe Photoshop o mágii?

Možno si poviete, že počítačový kurz Photoshop II. nepotrebujete. Veď niečo máte už naštudované a ostatné si v štýle pokus-omyl budete skúšať. Táto predstava je mimo. Počas dvojdňového kurzu totiž nebudete hovoriť o teórii ani žiadnych nepodstatných informáciách (teória bola na jednotke ;)). To, že si vieme pri práci s fotkou alebo obrázkom nastaviť správny režim (RGB color, nakoľko Photoshop je rastrová grafika a pracujeme s farbami pixelov) je samozrejmá vec. Avšak ako sa používajú nástroje laso, kúzelná palička, pero, klonovacie razítko, masky atď. je vec druhá.
Pripadá vám to ako mágia? Spomenuté slová to trochu vystihujú, nie?

Ako odstrániť neželaný prvok z fotky?

Boli ste na dovolenke a mali ste zle nastavený fotoaparát? Vbehol vám do záberu niekto neželaný? Adobe Photoshop ponúka niekoľko možností ako odstrániť neželané útvary alebo prvky z fotky. Takisto ich použijeme, keď máme na fotke veľa rôznych kontrastných prvkov a chceme fotografiu zjednodušiť.
Pri tejto práci je dôležité pracovať nedeštruktívne, teda mať k dispozícii stále originál fotografie a prihliadať na prirodzený obsah na nej. Využijeme „náplasť“ (bodový retušový štetec) – tak by sa dala vizuálne opísať ikona retuše. Využíva sa pri malých objektoch, keď stačí len označiť oblasť a to, čo je označené, je hneď preč. Nesmieme zabudnúť zaškrtnúť „Sample All Layers“, aby sa proces realizoval vo všetkých vrstvách.

Ak však chceme odstrániť z fotografie veľké objekty, využijeme klonovacie razítko. Je to vlastne štetec, pri ktorom musíme podržať ALT a kliknúť na vybrané miesto na fotografii – tým naberieme vzorku, ktorú začneme na inom mieste obrázka klonovať. Takto môžeme neželanú časť fotky premaľovať. Treba si opäť dávať pozor a mať nastavené „Current & Below“.

K rýchlejším spôsobom ako odstrániť veľké útvary z fotografie patrí využitie Content-Aware Fill, ktorý nájdeme v záložke Edit (úpravy). Označíme objekt, ktorý chceme odstrániť a zároveň musíme zlúčiť vrstvy do jednej vrstvy. Potom označíme oblasť, ktorú chceme použiť na vzorkovanie a je to. Pri označení náhrady použijeme oblasť, ktorá je v okolí výberu, aby nebola zmena obsahu veľká, ale prirodzená… zázraky na počkanie.

Karneval v Adobe Photoshop? – Prečo nie, veď používame masky!

Maska má za úlohu v programe Photoshop niečo schovať. To, čo sa zamaskuje, sa nebude dať upraviť ani stratiť. Vieme ich využiť najmä pri nedeštruktívnych úpravách. Vďaka maske vieme napríklad zmeny, ktoré sme odstránili na fotografii, vrátiť. Keď ich totiž nepoužijeme a niečo z fotografie odstránime, následne upravenú fotografiu uložíme a opäť otvoríme, k verzii pred zmenou sa už nedá vrátiť.

Pomocou masiek môžeme vytvárať súvislé kompozície, prelínať fotografie alebo obrázky a vykonávať detailné úpravy bez toho, aby sme natrvalo zmenili pôvodný obrázok. Ako ju teda vytvoríme? Najrýchlejší spôsob ako vytvoriť masku je kliknúť na ikonku (štvorec s krúžkom), ktorá sa nachádza v dolnej pravej časti panelu. Zároveň každá vrstva môže mať jednu masku. Masky umožňujú presné úpravy maľovaním pomocou čiernej a bielej pričom čierna zakrýva a biela odkrýva.

Vie Adobe Photoshop pracovať rýchlo a efektívne?

V živote nastávajú situácie, keď nemáme veľa času na úpravu fotografie, ale potrebujeme ju rýchlo vylepšiť. Photoshop sa vtedy javí príliš zložitý na použitie. Akú jeho mágiu použiť? Keď využijeme filter Camera Raw, v ktorom môžeme vykonať komplexné úpravy expozície, vyváženia bielej, kontrastu, sýtosti farieb a ďalších parametrov, sme pri koreni kúzla. Je to obľúbený nástroj, ktorý využívajú skúsení užívatelia programu.

Pri práci s filtrom Camera Raw musíme vytvoriť inteligentnú vrstvu. Keď spustíme Camera Raw, trochu sa zmení pracovné prostredie a máme k dispozícii rôzne nové nástroje a funkcie. V pravej časti panela Camera Raw sa nachádza Basic panel, ktorý obsahuje úpravu základných parametrov fotografie – White balance (vyváženie bielej), Temperature (teplota), Exposure (expozícia), Contrast (kontrast), Highlights (svetlá), Shadows (tiene), Whites (biele), Blacks (čierne), Texture (textúra), Clarity (jasnosť), Dehaze (rozostrenie), Vibrance (živosť), and Saturation (sýtosť). Prostredníctvom „pár klikov“ dokážeme upraviť fotografiu a oživiť ju!

A to nie je zďaleka všetko 🙂

Čo na záver?

Výhody kurzu:

Kurz nadväzoval na Adobe Photoshop I. pre začiatočníkov a tak som vedel, čo ma približne bude na kurze Adobe Photoshop II. mierne pokročilý čakať.

Lektor bol ten istý ako na Adobe Photoshop I., takže som bol už „nastavený“ na jeho štýl výučby.

Pokiaľ študent nestíhal, alebo sa nevedel v niektorom nástroji orientovať, lektor ochotne prišiel a vysvetlil, čo je veľká výhoda prezenčného kurzu.

Plus bez problémov zodpovedal aj otázky mimo preberanú problematiku a vysvetlil na ukážke v samotnom programe.

Nevýhody kurzu:

Vzhľadom na obsah by stálo za zváženie, či nespraviť kurz trojdňový, pretože sa preberalo veľa vecí pomerne rýchlym tempom.

Nebolo veľa času, aby sme si samostatne niektoré nástroje viac precvičili a utvrdili si ich používanie, ako informácia o možnostiach a funkčnosti nástrojov to však stačilo.

 

Ak chcete mať ucelený súhrn vedomostí o grafickom programe Adobe Photoshop a základnú teóriu k práci s obrázkami, určite odporúčam absolvovať aj kurz Adobe Photoshop I. pre začiatočníkov. Spolu s kurzom Adobe Photoshop II. mierne pokročilý zvýšite svoju efektivitu pracovných postupov a činností pri práci s obrázkami v tomto grafickom programe.

autorom článku je: Patrik Richnák
Absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský učiteľ. Pracoval i na HR oddelení na pozícii recruiter, na marketingovom oddelení na pozícii asistenta marketingového manažéra a spolupracoval s eventovu agentúrou na moderovaní odborných konferencií pre manažérov podnikov. Rád si rozširuje svoje vedomosti a zručnosti v oblasti online marketingu, grafiky a tvorby web stránok, čím sa snaží udržať krok s marketingom meniacim sa vplyvom nových technológií. Testovanie kurzov IT Learningu je výborná príležitosť na prehlbovanie a zdieľanie svojich znalostí nevyhnutných na prácu v dynamickom marketingovom prostredí.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
digitálna grafika, grafika, Photoshop


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave