Dávajte si pozor na Spam, Hoax a Phishing
Nie, to nie sú mená princov z arabskej rozprávky, ale svojím spôsobom nebezpečné správy, ktoré môžu obsahovať vírus alebo poplašnú správu.
Spam je hromadne rozosielaná správa, ktorá väčšinou obsahuje reklamu alebo pofidérne texty, často len preložené počítačom. Rozoznáte ich väčšinou podľa gramatických chýb. E-mailoví klienti vrátane Outlooku si vedia s rozlišovaním spamu celkom dobre poradiť a filtrujú tieto správy automaticky do priečinku „Spam“. Odporúčam tento priečinok raz za čas otvoriť, občas totiž program označí aj poctivú skutočnú správu za spam. Ako používateľ môžete označiť niektorých odosielateľov za spam a udržať si tak schránku čistejšiu. Ak e-maily posielate vy, myslite na to, aby takéto označenie nedostali vaše e-maily.
Hoax je väčšinou poplašná reťazová správa, ktorá vyzýva k jej ďalšiemu zdieľaniu. Väčšinou sa jedná o šokujúci obsah, ktorého hlavným cieľom je nakoniec rozpútať búrlivé diskusie a v horšom prípade, znepriateliť spoločnosť. Existuje niekoľko portálov, ktoré sa zaoberajú evidenciou hoaxov, jednou z nich je napríklad hoax.sk. Asi nechcete, aby sa vaše e-maily ocitli na zozname hoaxov, však. Než ich odošlete, premýšľajte.
A do tretice Phishing – nevyžiadaná pošta, ktorej cieľom je vylákať dôverné informácie, číslo účtu, alebo akékoľvek dáta, ktoré môžu byť zneužité. Nebezpečenstvom je to, že tieto správy často vystupujú pod názvom firmy, ale s malou modifikáciou, ktorú si užívateľ nemusí všimnúť (napríklad číslo 0 namiesto písmena O). Takéto správy často obsahujú linky a prílohy, ktoré môžu predstavovať hrozbu zavírenia počítača, odosielania citlivých údajov a pod.
Kontrolujte si adresy odosielateľov a ak máte pochybnosť, či vám váš priateľ e-mail poslal, radšej mu zavolajte. Odporúčam neotvárať a neklikať na takéto správy, pokiaľ si nie ste istí, že sú neškodné. Naopak, ak zistíte, že niekto posiela e-maily vašim menom a zneužíva adresu podobnú vašej, informujte o tom na svojich stránkach, rozošlite info svojim partnerom a klientom tak ako to robia banky, alebo ako to spravil v októbri 2020 v článku „Pozor na podvodné e-maily“ zneužitý Websupport.