Jednoduchý spôsob ako vymyslieť heslo
Žiadne heslo nie je úplne bezpečné. Je len otázka času – ako dlho bude trvať, kým je možné heslo rozšifrovať.
Takže stratégia tvorby hesla vychádza predovšetkým z jeho nepredvídateľnosti. A rozumného používania.
Základ tvorí silné ťažko odhadnuteľné kľúčové slovo. A rozumný spôsob jeho používania.
Ako na to?
1) Stránky, pre ktoré potrebujeme heslá, rozdelíme na významné a menej významné – pre každú skupinu budeme mať iné heslá, dokonca pre každú stránku iné, ale vďaka uvedenému postupu ľahko zapamätateľné.
Významné stránky budú tie, ktoré používame na nákup, kde sú prípadne uložené údaje o našej platobnej karte apod.
Menej významné sú tie ostatné. Aj tie môžeme ešte rozdeliť na podskupiny…
2) Zvolíme kľúčové slovo (napr. TyranosaurusRex). Alebo – bezpečnejšiu úroveň získame tým, že použijeme kľúčové znaky vytvorené z kódovacej frázy.
Ako príklad takýchto kľúčových znakov vytvorených z kódovacej frázy použijem najčastejšie používanú vetu medzi študentami – „Aj tak mi to bude nanič!“
Môže to však byť aj príslovie, obľúbený výrok z filmu, alebo nejaká vaša domáca hláška…
Použijeme začiatočné písmená jednotlivých slov frázy a dostaneme na pohľad ťažko zapamätateľné slovo „Atmtbn„. To ešte doplníme napr. číslicou 0 (nula – ako zdôraznenie nanič).
Dostaneme základ: Atmtbn0
3) Už vytvorené heslo nie je zlé, no v treťom kroku pridáme ešte špeciálne znaky a bude ešte silnejšie – pridáme výkričník (je aj v pôvodnej kľúčovej vete).
Dlho nezabudnem na nekonečné hľadanie symbolu § na klávesnici, ktorý som si neprezieravo zvolil ako súčasť hesla k mailovému kontu. Potreboval som sa dostať do svojho poštového konta na hotelovom počítači v Nemecku. Strávil som tým viac ako pol hodiny…
Preto praktická poznámka: zo špeciálnych znakov odporúčam voliť také, ktoré nájdete poľahky aj na klávesniciach v iných jazykoch – najľahšie nájdete spravidla bodku 🙂
V našom prípade bude heslo: Atmtbn0!