Myslíte si, že viete, čo je to internet?

článok na blog uverejnený: 21. januára 2018

Navzájom prepojené počítače vytvárajú sieť. Nie rybársku. Počítačovú sieť. Lovia sa do nej workholici, ale občas padnú za obeť aj normálni ľudia. Sieť je nenažraná a hoci vás nezožerie priamo, žerie čas človeka pri nej strávený. Ohúri úžasnými možnosťami, o akých sa vám predtým len snívalo. Nájdete na nej takmer všetko – ako si otvoriť zabuchnutý trezor, rozprávky, spravodajstvo, športové záznamy, videá, priateľov, kozmetiku, nechty, nové známosti i sex. Darčeky k Valentínovi, na Mikuláša, k narodeninám i pod stromček. Proste všetko. Je však žiadúce o nej vedieť pár vecí.

Čo je to internet

Hoci sám internet používam už dve desaťročia, ostal som nedávno pri hľadaní jeho definície prekvapený – bol som v závoze. Poriadnu definíciu som nenašiel. Niežeby žiadna nebola, len obsah každej nájdenej bol  iný… a nemastný, neslaný. Aby som nekrivdil, dobre bola na tom wikipedia.sk. Takže som preštudoval históriu, viacero odborných článkov k téme a podujal sa v tomto článku na zhrnutie s pridaním pár zaujímavých detailov a trošky korenia.

Internet je medzinárodná globálna sieť (tiež nazývaná „sieť sietí“) pozostávajúca z tisícok navzájom pospájaných nezávislých menších sietí prevádzkovaných rôznymi subjektami – vládnymi agentúrami, výchovno-vzdelávacími a výskumnými inštitúciami a tiež súkromnými firmami. Preto sa nedá vypnúť. Vznikla na základe potrieb americkej armády v 60-tych rokoch, jej rozmach nastal po zadefinovaní jednotných komunikačných protokolov TCP/IP. Tie umožňujú nielen komunikáciu medzi všakovakými verejnými a privátnymi sieťami prostredníctvom telefónnych liniek, optických káblov, satelitov a pod., ale aj na rôznych technických platformách (PC, Mac, pracovné stanice,…). Takže nech už máte akýkoľvek počítač, bude sa dať pripojiť.

Termín internet sa však používa aj v inom zmysle. Internet predstavuje v skutočnosti technologickú štruktúru, ktorá dáva ľudstvu rôzne možnosti, napríklad posielanie správ, world wide web (skrátene nazývaný aj web – so svojimi web stránkami) a i. Práve pre najpoužívanejšiu službu, ktorou je web, sa používa tiež označenie internet. Napríklad vyhľadať niečo na internete v skutočnosti znamená vyhľadať na webe.

Martini a počítač?

Pôvodná myšlienka na vytvorenie siete vznikla niekedy v roku 1966 (Bob Tayler), no prvú sieť de facto vytvorili ľudia zapojením 4 počítačov až v roku 1969 (ARPANET). O pár rokov neskôr ju tvorili ešte len desiatky počítačov, no v roku 1984 už tisíc počítačov a do konca desaťročia ich už bolo viac než sto tisíc. Dnešný stav je nespočítateľný, je ich určite viac než miliarda, možno aj dve… Ak tento článok čítate na internete a nie z papiera, váš počítač je jeden z nich.

Ľudia s pripojením na sieť si nemusia vypiť Martini ani Chivas Regal v bare a stanú sa priateľmi. Čo nasleduje po zoznámení? Podobne ako v živote – síce občas jeden druhému nerozumejú, niektorý z nich sem-tam trucuje, ale čas všetko zahojí. Ak sa skamarátite, budete sa milovať. Bez srandy.

Prečo naše kurzy navštevujú mladšie ročníky? Ešte o tom nevedia, ale… milujú sieť, milujú internet. Chcú si usporiadať vedomosti, aby boli s počítačmi i so sieťou viac než dobrí priatelia. A popri nich chodia i štyridsiatnici, ktorí prišli o prácu a nechcú byť odkázaní na okolie ohľadom písania svojich životopisov. Ale aj päťdesiatnici, sem-tam šesťdesiatnici… Či už priamo oni, alebo ich deti, myslia strategicky – uvedomujú si, že mať počas nasledujúcich 20-30 rokov života priateľa a pomocníka, akým je internet so svojími službami, je na nezaplatenie.

kurz pre začiatočníkov je pre mladších i starších

LAN, MAN, WAN a...

Sieť prepájajúca počítače v rámci miestnosti alebo budovy dostala podľa svojej rozlohy označenie „lokálna  počítačová sieť“ – LAN (z angl. Local Area Network). Mohli ju nazvať MARY, ale nie, zvolili LAN. Neznie to láskavo? LAN… V takejto lokálnej sieti existuje spravidla jeden centrálny počítač nazývaný server. Obsahuje programy, ktoré môžu používať všetci užívatelia počítačov zapojených v rámci siete. Super! Okrem používania týchto programov poskytuje popri prístupe na internet aj prístup k vstupno-výstupným zariadeniam naň alebo do siete pripojeným – tlačiareň, kamery,… Môže to byť kamera na chalupe, či na vrátnici podniku, ale aj dôležitý článok technologickej prevádzky. Vidíte a vnímate cez šošovky a snímače všetko podstatné, čo sa deje v ich okolí, hoci ste na druhom konci republiky alebo ležíte pri mori.

Označenie MAN (Metropolitan Area Network) sa vzťahuje na sieť vytvorenú v rozsiahlejšej lokalite ako je miestnosť, budova či areál. MAN neznie tak žensky ako LAN, menom predstavuje akýsi „mužský“ prvok v sieťach – je to mestská počítačová sieť spája počítače v rámci mesta, prípadne aj priľahlých oblastí. Označenie WAN (Wide Area Network) sa používa pre globálnu širokorozprestierajúcu sa počítačovú sieť. WAN síce znie akoby boli za tým Číňania, no výnimočne v tom nemajú prsty…
Práve internet všetky tieto druhy sietí prepája a obsahuje v sebe, sám je tiež akousi celosvetovou sieťou WAN.

Pripojenie k internetu

Hoci si to málokto do dôsledkov uvedomuje, pripojenie na internet má pre jednotlivca obrovský význam. Stáva sa ním obyvateľom a príslušníkom globálneho sveta so vzdialeným prístupom na ktorékoľvek miesto Zeme, kde existuje internetové pripojenie.
Pripojiť sa na internet znamená prihlásiť sa cez počítač na lokálny server pripojený do siete internetu. Aby sa mohlo prihlásenie uskutočniť, počítač potrebuje zariadenie umožňujúce pripojenie počítača na sieť. Takéto zariadenie na pripojenie pomocou telefónnej linky sa nazýva modem.
Modem môže byť samostatné externé zariadenie pripojené medzi počítač a telefónnu sieť alebo môže byť zabudovaný priamo v počítači. Podobnú funkciu plní aj sieťová karta, ktorá býva v súčasnosti zabudovaná priamo do počítača. Ako to celé funguje a aké služby internet ponúka, o tom niekedy nabudúce…

Zaujíma vás, čo je internet? Ako vyzerá a z čoho sa vnútri skladá počítač? Ako s ním dobre vychádzať tak, aby „poslúchal“? Chcete vedieť ako vytvoriť e-mailovú schránku, posielať správy s prílohami, vedieť si vyhľadať potrebné informácie na internete? Zišlo by sa popri tom všetkom rozumieť ešte aj pojmom Word, Excel, PowerPoint a inej základnej počítačovej „hantýrke“, s ktorou sa dnes už rodí a vyrastá nová generácia? Toto všetko v jednom balíku nájdete v kurze, ktorý trvá 5 dní. A verte, po 5 dňoch v tom budete mať  s naším trpezlivým prístupom jasno…

Záverečné zhrnutie:

+ kurz ideálny pre začiatočníka
+ materiály k štúdiu, ktoré si každý odnesie so sebou
+ trpezliví lektori s dlhoročnou praxou
– potrebná trpezlivosť a chuť učiť sa 🙂

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Excel, internet, Kancelária a MS Office, kurz, počítač, PowerPoint, Word


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave