Občas som sa zamýšľala, aké by to bolo byť profesionálne medzi testermi, čo by to obnášalo. Ešte pred absolvovaním kurzu testovania softwaru JUNIOR I. (základy testovania, terminológia, princípy, metodika a reportovanie). Výrazom ako bug, ISTQB, SCRUM, cross browser testing, crowd-ove testovanie, black box testovanie, test case, severita a priorita defektu, sql, logovanie a pod. som vôbec nerozumela. Cítila by som sa asi ako z inej planéty. Poznáte to z iných oblastí? Alebo ako keď sa rozprávajú výrastkovia v obchode s elektronikou…
Dnes už viem s testerom kľudne na „pivku“ prehodiť zopár slov …a nebudeme mimo témy 🙂
Za 2 dni kurzu, koľko kurz testovanie softwaru JUNIOR I. trvá, preberiete nespočetné množstvo termínov aj z teórie, takže junior tester už nemusí nikde nič hľadať. Čítať príučky, snoriť po internete, pretože všetko dostane v rámci tohto kurzu priamo naservírované. Jediné, čo potrebuje, je papier, pero a chuť, aby nasal všetky informácie 😊
Čo si predstaviť pod testovaním softvéru, čo testovanie obnáša? Popíšem čiastočne to, čo sme stihli prebrať za 2 dni na prvom kurze. Vedzte však, že všetko sa sem ani zďaleka nezmestí.
Intro o testingu
Ak sa mnohí pohrávate s otázkou, prečo je vôbec dôležité testovať SW (software) za pomoci testovacieho oddelenia, zhrnula by som to do týchto bodov:
Úlohou testovacieho oddelenia a samotného testera je:
- Hľadanie chýb
- Znižovanie rizík
- Získanie dôvery v testovaný produkt
- Overenie, že riešenie funguje tak, ako bolo navrhnuté
- Poskytovanie informácií o správnom fungovaní softvéru, pretože to, že niečo funguje v aplikácií ešte neznamená, že to nie je chyba.
Treba mať na pamäti, že úlohou testovacieho oddelenia je zabezpečenie a overenie kvality testovaného SW, pretože výsledná kvalita má vplyv na konečnú úspešnosť produktu, ale aj na marketing, risk management a v neposlednom rade na znižovanie nákladov. Nesmieme zabudnúť ani na to, že niektoré SW majú priamo dopad na zdravie či dokonca život človeka…
Teda žiadne také tvrdenie, že mať vo firme testovacie oddelenie je drahé, testeri sú pre spoločnosť drahí. Koniec koncov, testeri vždy nájdu chyby a pri zachytení chyby včas vie toto oddelenie firme ušetriť aj veľké finančné prostriedky.