Video – Testovanie kurzu raketový Copywriting II. – tvorba textov v marketingu

HTML: Čo to vlastne je a ako to funguje?

kategória: Blog pridané: 1. septembra 2018

Často sa pohrávate s myšlienkou vytvorenia vlastného webu? Alebo už webovú stránku máte a potrebujete ďalšie užitočné informácie pre správu webu? V tomto článku sa dozviete, čo je Hypertext Markup Language, že na ,,kódenie“ webu stačí Poznámkový blok – Notepad  a vybraný webový prehliadač. A tiež čo potrebujete ešte…

Viete, čo je HTML a CSS?

Najobľúbenejší programovací jazyk pre tvorbu webstránok – HTML (Hypertext Markup Language) – je hypertextový značkovací jazyk. Slovo hypertextový nám naznačuje, že pôjde o jazyk, ktorý bude obsahovať odkazy napr. na iné stránky alebo weby. A značkovací jazyk znamená, že používa preddefinované značky, tzv. tagy. Pomocou nich je možné obsah štruktúrovať a formátovať. Používa sa prakticky od svojho vzniku v r. 1990 a tvorí kostru webových stránok (obsah a jeho základné formátovanie).

Keby sme sa pozreli do histórie, zistíme, že v začiatkoch boli webové stránky písané (formátované) pomocou HTML, neskôr sa začal využívať kaskádový štýl – CSS (Crew Safety System).  Dnes bez neho nefungujú asi ani jedny web-stránky. Trend? HTML postupne ustupuje značkovacím jazyomy XHTML a XML. A prečo sa mu hovorí kaskádový? Pomocou kaskádových štýlov sa vytvárajú štruktúrované dokumenty.  Použitie CSS dovoľuje oddeliť štruktúru a obsah od vzhľadu dokumentu v HTML, XHTML alebo XML. Umožňuje popis vzhľadu webových stránok, farieb, usporiadania prvkov a písma. Jedným CSS súborom vie programátor ovplyvniť štýl celej webovej prezentácie. Kód web-stránok tak môže byť vďaka CSS prehľadnejší a tiež priateľskejší pre SEO. A ani nehovorím o tom, že tvorba webu pomocou neho je rýchlejšia.

HTML alebo radšej PHP?  Vyriešené!

HTML používajú autori hlavne na tvorbu statických internetových stránok, o dynamiku stránok sa stará napríklad aj PHP. Aby sme si to lepšie predstavili, web-stránka napísaná len v HTML vyzerá ako nehybný obrázok s textom. Dnes málo pútavá, takmer nudná. Avšak na formátovanie e-mailov zatiaľ postačuje 🙂

A čo je to PHP? Populárny opensource skriptovací jazyk PHP (Hypertext Preprocessor) využívaný na programovanie klient-server aplikácií a vývoj už spomínaných dynamických webových stránok. Vďaka modulárnemu návrhu ho je možné používať aj na vývoj aplikácii s užívateľským rozhraním (GUI), dokáže spolupracovať s relačnými databázami, pričom si stále zachováva jednoduchosť. Je špeciálne navrhnutý tak, aby stránka mohla ,,bežať“ na webovom serveri.

Čo k tvorbe webu potrebujem?

Odpoveď je jednoduchá –  textový editor ako napríklad Poznámkový blok alebo Notepad2.  Na kurzoch tvorby webstránok sa využíva opensource editor Brackets. Okrem toho existujú rôzne ďalšie nástroje ako PSPad, 1st Page, Atom, Sublime text, Webstrom alebo aj ďalšie online platformy.
Po dopísaní kódu sa webová stránka ukladá ako súbor s koncovkou .html . V počiatkoch existovala aj koncovka .htm, ale v dnešnej dobe sa už neodporúča.

Druhou neodmysliteľnou súčasťou  pri tvorbe webu je webový prehliadač – program potrebný na načítanie webovej stránky. Najpoužívanejší je Google Chrome od spoločnosti Google. K dispozícii máme aj Firefox, Safari, Edge, Opera a ďalšie –  je len na preferenciách, pre ktorý sa rozhodnete. Spomínaný Mozilla Firefox sa často odporúča kvôli jeho rozšírenému doplnku Web Developer. Všetky spomenuté sa dajú stiahnuť zadarmo aj v slovenskej verzii.

Webhosting je nevyhnutný!

Bez webhostingu by sme sa pri tvorbe webu troška ,,zasekli“.
Webhosting je – jednoducho povedané – ponúknuté miesto na serveri. Nasleduje zvyčajne otázka peňazí: Buď si zvolím platený webhosting so zárukou kvality služieb a technickej podpory alebo freehosting, ktorý je zadarmo… Možnosti sú.

Ceny komerčných webhostingov sú dnes veľmi malé. Za nízku cenu sa dá dostať relatívne veľký priestor pre stránku a aj e-maily. Dnes už nie je núdza o poskytovateľov služieb. Zabezpečujú vám 24 hodín takmer 100 percentnú dostupnosť webstránky. Dáta sa zálohujú na báze jedného dňa, ak by sa vám zo stránky niečo vymazalo, je možné získať zálohu.

Na internete je v súčasnosti už množstvo článkov a materiálov ako postupovať pri presune relevantných údajov,… Míňať svoj čas a úsilie na vyhľadanie všetkých informácií však často nestojí za to. IT Learning to už dávno spravil za vás a v kocke ponúka na kurzoch všetko podstatné. Aj so spätnou väzbou, ak niečo potrebujete vysvetliť inak…

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave