Hľadá sa junior tester

článok na blog uverejnený: 5. novembra 2019

Ak vás zaujal názov tohto článku, asi patríte k tej skupine ľudí, ktorí presne vedia, čo pozícia junior testera obnáša. Alebo uvažujete o nových príležitostiach a dôvod, prečo ste sem klikli, spôsobili slová „hľadá sa“.
Ja som človek permanentne sa vzdelávajúci a nové veci sú pre mňa ako červená plachta pre býka. Skrátka výzva, ktorú rada zdolávam. Kurz s dlhým názvom Testovanie softwaru JUNIOR I. – základy testovania, terminológia, princípy, metodika a reportovanie na mňa zamával ako červené Ferrari… Takéto!

VYZVA-TESTOVANIE-SOFTWARE-FERRARI

Bez veľkého premýšľania som najprv lajkla príspevok na fanstránke IT LEARNING SLOVAKIA, ktorý oznamoval spustenie nových kurzov o testovaní softwaru. Kurz okrem iného sľuboval prípravu na pracovný pohovor Junior testera.
„Veľmi užitočné,“ pomyslela som si. V projektovom tíme pri vývoji softwaru som sa už vo svojej praxi ocitla niekoľkokrát. Ale nikdy nie priamo ako Tester, hoci vyhľadávanie bugov som už robila. Viete, čo je to bug, však? (Ak nie, mrknite sem do wikipédie.)
A tak som sa prihlásila na kurz. Moje pohnútky boli jednoznačné. Chcela som „byť doma“ v terminológii okolo QA (quality assurance – je to tak, rozsiahla oblasť testovania má svoj jazyk, ktorý testeri už ani neprekladajú do slovenčiny).

Prišiel deň D

Noc pred kurzom bola krátka. Mala som cestovnú horúčku. Poznáte to? Keď máte z niečoho radosť, nemôžete spať. Moje očakávania boli… no, priznám sa – obrovské. Hoci najviac som sa tešila na takú maličkosť – že po absolvovaní kurzu si každý pracovný inzerát na testera prečítam ako profesionál, a presne budem vedieť, čo sa od uchádzača očakáva. Proste ma to chytilo.

Prvú som stretla na kurze spolukurzantku Janku. Prekvapil ma, ale zároveň potešil fakt, že nie som sama žena, ktorá má o problematiku záujem. V IT stále pracuje málo žien – aspoň mnohé zdroje informácií o tom vravia.
Bolo fajn dozvedieť sa počas dňa, že ženy majú charakterové predispozície na povolanie testerov softwaru. Majú iný typ myslenia, vedia ísť do hĺbky. Muži sa k tomu samozrejme dopracujú tiež, ale my, ženy to máme od narodenia :).
Milé ženy, ak toto čítate, neváhajte a poďte testovať! Testovanie nie je len bezduché klikanie, o tom sa dozviete ďalej.

Domácke prostredie

Kurz prebiehal v jednej z učební IT Learningu. Na každom stole čakal pripravený notebook, pero, a zložka s prezentáciou v tlačenej forme. Na chodbe ako vždy – k dispozícii voda, čaj, káva, niečo malé pod zub – pozornosti, ktoré vždy potešia. Najmä ak pracujete hlavou.
Prezentácia sa začala presne podľa plánu, všetci sme dorazili včas a tak nič nebránilo tomu, aby sa s nami lektor v plnom časovom rozsahu podelil o svoje skúsenosti. No jo, nebolo ich málo!

kurz-testovanie-software-junior

Lektorom kurzu bol Daniel Kráľ. Fundovaný odborník s 15-ročnými skúsenosťami v testingu.
Poznámka trochu od veci – jeho priezvisko bolo fakt namieste – kráľ medzi testermi 🙂

Prvý deň z dvoch sme viac času trávili teóriou.
Zoznámili sme sa s výrazmi a termínmi používanými pri testovaní softwaru a so základnými princípmi testovania. Prechádzali sme rôzne typy testov a metodiky. Znie to na prvý pohľad nudne, ale – úprimne – nenudila som sa ani sekundu. Teória bol predsa môj hlavný dôvod účasti na kurze!
Akosi spontánne som si uvedomovala jej význam pri tejto práci…

DANIEL-KRAL-LEKTOR

Po kurze?
Nooo…
Napríklad, teraz už môžem s veľkým kľudom a pokojom čítať personálne ponuky na testovacie pozície, pretože viem presne, čo znamenajú výrazy a skratky:

  • ISTQB
  • black box a white box
  • analýza hraničných hodnôt
  • XML request a XML response
  • Recovery test
  • Emulátor
  • Performance test
  • …a mnoho ďalších pri práci testera nevyhnutných termínov.

?

Viem tiež, čo má obsahovať testovací scenár. Viem, ako zaznamenávať bugy do trackovacích nástrojov. Viem navrhnúť pozitívny i negatívny scenár. Viem, ako určiť prioritu defektu. Orientujem sa v testovacích tooloch (nástrojoch). Poznám najčastejšie http stavové kódy. Pre potreby testovania viem selektovať z databázy testovacie dáta…
A najmä, už po jedinom kurze sa cítim byť pripravená na pohovor Junior testera.
Znie to ako sci-fi? Nie, nie je to fantázia – to môžu dosvedčiť aj ostatní, čo so mnou drali nohavice na kurze (aj sukne).

SKUPINKA-NA-KURZE-TESTOVANIE-SOFTWARE-JUNIOR

Terminológia bola dobrý odrazový mostík pre praktické úlohy, ktoré sme najmä druhý deň kurzu riešili. Nainštalovali sme si potrebné softvérové nástroje a šup do hľadania defektov. Simulovali sme jednoduchý nákupný proces a naším cieľom bolo nájsť, čo nefunguje…
Parádny zážitok!

Pre koho je kurz určený?

Ak ste matematik, biochemik alebo mäsiar, či čalúnnik, môžete si jedného dňa povedať: „Chcem sa stať testerom“.
A môžete ním byť.
Ak máte analytické myslenie a ste nekonfliktný. To sú dva základné predpoklady na prácu testera.

Ak už máte nejaký ten projekt za sebou, a na pohovoroch napriek tomu nie ste úspešný, tento kurz je tiež určený pre vás. Jeho absolvovaním získate skutočnú istotu v terminológii a ťažko vás už prekvapí nejaká terminologická otázka. Budete totiž vedieť, čo je za ňou…

Ak chcete byť senior testerom, môžete preskočiť tento kurz a ísť rovno na jeho pokračovanie. Ale… môže sa stať, že budete zmätený. Hoci sa bude hovoriť po slovensky, niečo si vyložíte nesprávne alebo vám len bude unikať kontext.
Základ je jednoducho dôležitý. Základom je v tomto prípade „teória“, ktorá obsahuje aj terminológiu a na kurze pre Juniorných testerov sa preberá do detailov. Na tom sa dá pekne stavať a napredovať. Robiť automatizované testy, testy webových služieb, a podobne.

Ak túžite po manažérskej pozícii, budete ďalej pokračovať na tretí level. K tomu sú vhodné ešte aj vodcovské vlohy a chuť riadiť tím.
Ale to už veľmi predbieham.

Uplatnenie na trhu práce

Verte, či nie, odo dňa, kedy som získala certifikát Junior testera, obzerám si pracovné ponuky.
Je ich veľa.
Na kurze nám lektor dal pár tipov, kde zaujímavé pracovné ponuky hľadať. Aj ako ich čítať. Ochotne sa s nami podelil o informácie, akým spôsobom napísať životopis, aby zaujal výberovú komisiu. Počas celého kurzu nás upozorňoval na témy, na ktoré sa zvyknú pýtať pri pracovných pohovoroch. Priebežne informoval, ktoré otázky sa nachádzajú v testoch.
Konštatujem, že kurz bol výborný odrazový mostík do odvetvia testingu. A som presvedčená, že bude naozaj výborným štartom pre každého, kto sa rozhodne v tejto branži pôsobiť.
Máte tam tiež namierené?

Záverečné zhrnutie:

Absolvovaný kurz:

Testovanie softwaru JUNIOR I. – základy testovania, terminológia, princípy, metodika a reportovanie 

Lektor: Daniel Kráľ

+ naučíte sa výrazy a termíny pri testovaní SW
+ získate teoretické vedomosti z oblasti testovania SW, čo by mal vedieť každý tester
+ prejdete si procesy, s ktorými sa budete stretávať na pozícii Testera
+ naučíte sa myslieť ako Tester
+ získate praktické skúsenosti s nástrojmi používanými pri testovaní SW
+ fakt neviem, čo by som kurzu vytkla ?

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, Junior tester, manuálne testovanie, testovanie software


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave