Čo je to projekt?
Priznám sa, prvých 60 minút bolo náročných na pozornosť. Neveľmi záživná teória. Bolo nutné prehrýzť sa ňou, aby sme chápali súvislosti. Podrobne sme rozobrali len tie podstatné časti.
Najprv sme si vysvetlili, že projekt je jedinečný a unikátny súbor činností, ktoré sa odlišujú od rutinných činností nielen obsahom, ale aj cieľom. Projekt má svoj začiatok a koniec a je taktiež charakterizovaný jedinečnosťou, systémovosťou. Tiež neistotou a rizikom. Dá sa naň pozerať aj ako na snahu o dosiahnutie zmeny v rámci limitovaného času, obmedzených zdrojov a nákladov.
Projekt môže byť všetko od organizovania firemného večierku, vytvorenia nového e-shopu, expanzie na nové trhy, ale aj sťahovanie rodiny do iného mesta či dovolenka. Alebo plánovanie svadby.
V teórii i praxi každý projekt delíme na čiastkové úlohy a plánujeme ich trvanie a zdroje (ľudské, finančné, materiálové,…). Už počas fázy prípravy projektu významne pomáhajú projekt pripraviť rôzne vizualizácie budúceho priebehu a súvislostí – grafy, diagramy (Ganttov diagram, WBS, graf PERT, vývojové a sieťové diagramy,…). Ich používanie pri plánovaní a získavaní zdrojov pomáha prispievateľom predstaviť si nadchádzajúcu prácu, vedúcim tímu zabezpečiť dostatok zdrojov a tiež všetkým zainteresovaným vidieť projekt a jeho súvislosti z vtáčej perspektívy, čo zvyšuje angažovanosť a záujem.
Prečo potrebujeme metodiku?
Či ste projektovým manažérom v práci alebo doma, znamená to nájsť spôsoby, ako vykonávať prácu efektívne. Chceme prísť na dovolenku v plánovanom termíne? Základom je pripraviť a dobre naplánovať jednotlivé časti prípravy a priebežne ich vyhodnocovať.
Lektor nám vysvetlil, že cieľom projektového riadenia je udržať kontrolu nad špecifickými prácami potrebnými na to, aby projekt vyprodukoval požadovaný výsledok. Preto je dôležité nestrácať čas vymýšľaním teplej vody, ale oprieť sa o spoľahlivé a overené metodiky. Také ako PRINCE2, PMI, IPMA, KRITICKÁ REŤAZ (Critical Chain) a TOC – teória obmedzení.
Že neviete čo to znamená? Ani ja som nevedela. Na kurze sa tieto metodiky, ich rozdiely, kedy ktorú použiť,… preberajú veľmi podrobne.
Podľa štúdií tradičných metód projektového riadenia od Standish Group a ďalších z roku 1998, iba 44 % projektov zvyčajne skončilo načas. Zvyčajne projekty trvali 222 % pôvodne plánovaného času a potrebovali 189 % pôvodných rozpočtovaných nákladov. 30 % skúmaných projektov bolo zrušených pred dokončením. To bol stav z roku 1998. Skúsenosti z projektov a nové metódy tieto čísla postupne v nasledujúcich dvoch desaťročiach zlepšili, na kurze preberané metódy riadenia projektov nám ukázali ako na to.