Čo robiť, keď e-maily končia v spame

článok na blog uverejnený: 16. februára 2022

Tak to naštve. Všetko ste nastavili a z webovej stránky nič nechodí. Po týždni si všimnete, že máte v schránke v priečinku Spam objednávku od zákazníka. Čo tam, dočerta, robí? Začnete hľadať riešenie a zistíte, že všetko je inak. Vitajte vo svete prekvapení! Niekdy e-maily chodia a niekedy nie, no nie je to zmenou počasia. Prečítajte si, prečo e-maily (nielen) z WordPressu nechodia správne a ako to opraviť.

Aké e-maily posielate návštevníkom web-stránok

Väčšina úspešných webov používa v komunikácii s klientmi viacero typov e-mailov. Môžeme ich rozdeliť do troch častí:

  • individuálna e-mailová komunikácia, keď vám redakčný systém posiela správu z kontaktného formulára, e-shop odpovedá na otázku návštevníkovi webu, posielate vyžiadanú obchodnú ponuku a pod.
  • hromadná e-mailová komunikácia ako súčasť marketingu s cieľom upozorniť na nový článok, na zmenu v objednávaní počas sviatkov, na akciovú ponuku, na dopravu zadarmo, nový sortiment v ponuke a pod.
  • transakčné e-maily, t.j. správy o vytvorení účtu, o zmene hesla, o uskutočnení objednávky, o zmene jej stavu, o prijatej platbe, o odovzdaní zásielky kuriérovi atď., ktoré posiela automaticky správne nastavený e-shop – bývajú adresované správcovi e-shopu alebo návštevníkovi/zákazníkovi, prípadne obom.

Vo všetkých troch prípadoch sa môže stať, a bez správneho nastavenia sa stáva často, že adresáti e-maily nedostanú. Nehovoríme o zablúdenom e-mailovom jedincovi, ktorý si odskočil na pivo a zdržal sa, ale o jave, ktorý sa stáva opakovane. Príčiny môžu byť na strane odosielateľa, na ceste k adresátovi, ale aj na strane adresáta.

príklad kontaktného formulára z webu - správne nastavenie SMTP je na doručenie e-mailu nevyhnutné

Kde sa strácajú e-maily odosielané zo stránky

Tušíte, že pre rôzne prípady môžu byť príčiny rôzne. Pozrime sa na ne postupne.

Web stránky postavené na populárnom redakčnom systéme WordPress často používajú kontaktné formuláre, aby im mohli návštevníci napísať priamo bez otvárania svojej e-mailovej schránky (v lepšom prípade používajú chatbot).

Rozoberme si najprv prípad, keď e-maily z kontaktného formulára nechodia správcovi stránky.

cesta zasielania e-mailu pri správnom nastavení SMTP

Z obrázka vidno, že cesta odoslania a doručenia e-mailu je pri správnom nakonfigurovaní jasná. Ak pošleme e-mail správnym adresovaním na náš SMTP server, ten sa „správne zabalený“ dostane na SMTP server prijímateľa a podľa jeho nastavení (POP3, resp. IMAP) skončí v schránke adresáta.

Ako adresovať e-mail v kontaktnom formulári, aby prišiel?

Konkrétne nastavenia kontaktného formulára si ukážme na príklade populárneho pluginu Contact Form 7 (CF7).
Keď po inštalovaní a aktivácii otvoríte nastavenia CF7, na záložke E-mail uvidíte nasledovný stav.

Po nainštalovaní sa v políčku odosielateľa Od nachádza adresa wordpress@vasadomena.sk. Odosielateľom je WordPress. Takáto adresa však na vašom serveri neexistuje. Riešenia? Vytvoriť e-mailové konto s takou adresou, alebo prepísať adresu odosielateľa na skutočne existujúcu.

Asi nechcete, aby bol uvedený ako odosielateľ vašich e-mailov WordPress (o ktorom polovica obyvateľstva v živote nepočula). Seriózne vyzerajúci e-mail s menom firmy je oveľa dôveryhodnejší. Napríklad recepcia@itlearning.sk 🙂

Opravte obsah políčka podľa vašej aktuálnej adresy.

záhlavie nastavenia kontaktného formulára CF7

Ako aktuálnu adresu nedávajte gmail, ale vašu firemnú adresu.
Po prvé to bude vyzerať dôveryhodnejšie ako nejaký gmail, a po druhé – služba gmail má vysoký stupeň ochrany pred spamom a dosť zložito sa nastavuje prepojenie s WordPressom.

Asi ste si všimli u poskytovateľa hostingu pre váš web, že súčasťou jeho služieb býva možnosť nastavenia e-mailovej schránky k doméne. Môžete si teda ľahko vytvoriť firemné konto s vlastným názvom domény vyzerajúce napríklad takto: recepcia@itlearning.sk. Táto adresa sa priradí k SMTP serveru a cesta na korektné posielanie e-mailov s verifikačnými údajmi o odosielateľovi bude otvorená.

SMTP server a komunikácia

Pri správnom nastavení adresy v CF7 a SMTP servera budú e-maily chodiť tak ako majú.

Stránky koncipované ako e-shop používajú pri komunikácii s návštevníkmi/zákazníkmi e-maily súvisiace s objednávkami, resp. s účtami zákazníkov. Tak ako kontaktný formulár, i oni fungujú na základe príkazov programovacieho jazyka PHP, v ktorom je napísaný WordPress.

Jeden z príkazov jazyka PHP – wp_mail() – má na starosti aktivovanie časti na odosielanie e-mailov. Tá e-mailovú správu zabalí a odošle. Používa na odoslanie webový server, na ktorom máte web-stránku. Väčšina webových serverov však nepodporuje PHP funkciu pošty WordPress-u. Nestará sa o nejaké verifikačné údaje, na to je predsa poštový server.
Server na strane adresáta síce došlý e-mail od webového servera zaregistruje, ale vyhodnotí ho ako podozrivý. Bez verifikačných údajov nevie overiť jeho dôveryhodnosť. Preto ho doručí v lepšom prípade do priečinka Spam, v horšom vôbec.

Ako nastaviť SMTP pre WordPress

Pre väčšinu hostingov vyriešite problém s nastavením odosielania e-mailov priamo nakonfigurovaním vášho SMTP servera vo WordPress-e. Jeho prostredníctvom bude redakčný systém odosielať všetky svoje e-maily. Aj tie z kontaktného formulára, aj transakčné e-maily týkajúce sa e-shopu. To je jedna možnosť.

Druhá je pokročilejšia – použiť služby firmy, ktorá prepravu e-mailu adresátovi a jej doručenie zabezpečí. Podobne ako keď špedičná spoločnosť doručuje vašu zásielku.

SPAM - ilustračná ikona

Jeden i druhý spôsob môžete nastaviť pomocou niektorého z pluginov pre WordPress. Najpopulárnejšie sú asi Easy WP SMTP a WP Mail SMTP. Pomocou ktoréhokoľvek z nich ľahko prekonfigurujete funkciu wp_mail() tak, aby WordPress používal na odosielanie všetkých e-mailov váš SMTP server. WP Mail SMTP (od WPForms) ponúka navyše možnosť nastaviť odosielanie pošty prostredníctvom serverov tretej strany – firmy, ktorá zabezpečuje doručenie vašej pošty adresátovi s vyššou pravdepodobnosťou.

najlepšie SMTP pluginy pre WordPress - WP mail SMTP a Easy WP SMTP

Vyššia pravdepodobnosť doručenia e-mailov?

Ak nastavíte WordPress na automatické zasielanie noviniek, ktoré pribudnú na vašom webe, alebo budete občas či pravidelne posielať e-maily s marketingovými cieľmi, vaša databáza kontaktov bude rásť. Skôr či neskôr sa zväčší tak, že budete potrebovať možnosť poslať tisícku, dve, či viac e-mailov za deň. Bez prepravcu e-mailov sa nezaobídete. Prečo ich neposlať zo svojej schránky cez svoj SMTP server?

Algoritmy zodpovedné za kontrolu a filtrovanie spamu na poštových serveroch totiž zaregistrujú, že z vášho počítača odišlo v krátkom čase niekoľko tisíc e-mailov. Tento typický prejav spamu automaticky vyriešia tak, že váš počítač, ktorý podľa nich spamuje (alebo ktorý bol na spamovanie zneužitý), priradia na čiernu listinu. V praxi to znamená zablokovanie vášho SMTP servera, teda všetkých vašich odchádzajúcich e-mailov. Klienti a partneri neobdržia od vás už ani jeden e-mail. A vôbec o tom nebudete vedieť, nikto vás na to neupozorní.

Poskytovatelia hostingov pre WordPress sa nešpecializujú na odosielanie e-mailov. Ich servery SMTP sú základné s obmedzeniami na niekoľko stoviek e-mailov, ktoré môžete odoslať. Napríklad známy Websupport v základnom nastavení dovoľuje jednej e-mailovej schránke odoslať 300 e-mailov za hodinu, celej doméne 2000 e-mailov za hodinu. Ak prevádzkujete webovú stránku pre malú firmu, či blog, keď posielate relatívne málo e-mailov, bude vám SMTP server vášho poskytovateľa hostingu postačovať.

Pri tvorení obsahu si dajte pozor na to, čo rozosielate. Veľmi pekne je to zhrnuté v článku 12 dôvodov prečo e-maily končia v spame.

nesprávne nastavenie servera spôsobí knoiec vašicnesprávne nastavenie servera spôsobí koniec vašich e-mailov medzi spamomh e-mailov medzi spamom

WP Mail SMTP

Ak je váš projekt väčší, v praxi zablokovaniu predídete tak, že použijete služby firmy, ktorá spravuje veľký počet serverov. Váš „dopravca“ medzi ne rozdelí vaše e-maily a rozošle ich adresátom bez toho, aby bol váš server podozrivý zo spamovania.

Plugin WP Mail SMTP, ktorý používa v súčasnosti už viac ako 2 milióny webov, umožňuje posielanie e-mailov cez váš server na hostingu, ale aj cez prepojenie s inými „dopravcami“. Ponúka spoluprácu so 7 „dopravcami e-mailov“ (SMTP.com, Sendinblue, HubSpot, Mailgun, SendGrid, Amazon SES, Zoho Mail). Ak váš WordPress neposiela e-maily správne, problém ním väčšinou komfortne vyriešite. Aj vo verzii zadarmo (WP Mail SMTP Lite) 🙂

WP mail SMTP - obrazovka sprievodcu nastavením

Po nainštalovaní a aktivovaní vám plugin ponúkne sprievodcu nastavením. Pokojne ho odkazom v dolnej časti obrazovky (Go back to the Dashboard) preskočte a nastavte priamo podľa nasledujúceho popisu.

WP mail SMTP - obrazovka nastavenia - licencia

Objaví sa obrazovka, v hornej časti ktorej zadávajú licenčný kľúč majitelia PRO verziu. Ak ste sa rozhodli pre bezplatnú Lite verziu, preskočíte ju.

Nižšie, v časti Mail sprievodcu nastavením neaktivujte, dostali by ste sa naspäť na obrazovku, z ktorej ste prišli.
Ďalšiu časť nastavení definujete pre všetky typy hostingových servery. Obsahuje nastavenia:

WP mail SMTP - obrazovka nastavenia e-mailov
  • E-mail odosielateľa – sem uveďte e-mailovú adresu, ktorú budete používať na odosielanie všetkých e-mailov WordPress. Ak chcete, aby ju iné doplnky nemohli zmeniť, začiarknite Vynútiť z e-mailu.
  • Meno odosielateľa – bude uvedené ako odosielateľ e-mailov (použite názov vašej firmy alebo webovej stránky). Ak chcete, aby ju iné doplnky nemohli zmeniť, začiarknite Force From Name.
  • Návratová cesta – začiarknutím políčka budete dostávať na adresu odosielateľa oznámenia o doručení alebo nedoručení správy.
  • Mailer – zvoľte „Iný SMTP“, ak budete posielať e-maily pomocou „svojho“ servera SMTP na hostingu.
WP mail SMTP - možnosti výberu služieb mailerov

V závislosti od voľby sa objavia v dolnej časti obrazovky rôzne nastavenia. Pre „Iný SMTP“ je potrebné nastaviť parametre, ktoré sa líšia pre rôzne typy pripojenia i pre rôzne hostingové spoločnosti. Príklad nastavenia na obrázku nižšie ukazuje nastavenie „Iný SMTP“ k serveru poskytovateľa hostingu Websupport.

  • Poskytovateľ SMTP – smtp.websupport.sk
  • Šifrovanie – TLS
  • Port  SMTP – 587
  • Overenie – ON
  • Používateľské meno SMTP – vaša e-mailová adresa (napr. no-reply@itlearning.sk, recepcia@itlearning.sk a pod.)
  • Heslo SMTP – heslo vášho e-mailového účtu (dostanete od poskytovateľa hostingu, alebo ho nájdete v adminovi hostingu)
WP mail SMTP - obrazovka nastavenia vlastného SMTP

Po prepnutí druhej záložky (v hornej časti stránky) odošlite testovací e-mail napr. na svoju súkromnú adresu a skontrolujte, či prišiel. Ak neprišiel v priebehu pár minút – hoci zvyčajne pár sekúnd – môže sa stať, že niektoré nastavenie nebolo správne. To plugin na obrazovke testovacej záložky nižšie oznámi (v slovenčine). Skontrolujte všetko ešte raz.
Ak máte všetko správne, skúste zmeniť TLS na SSL a pošlite testovací e-mail znova. V prípade, že testovací e-mail nepríde ani po tejto zmene, kontaktujte poskytovateľa a povedzte mu o svojom probléme (nastavenia servera môžu blokovať funkčnosť pluginu).

Do cieľovej schránky by mal prísť takto vyzerajúci e-mail.

prijatý testovací e-mail cez WP mail SMTP

Aj v prípade, že odosielanie vašich e-mailov prebieha s dobrými úmyslami, počítače, e-mailové servery a spamové filtre to nemôžu vedieť. Keď začnete správnym technickým nastavením, povenujete sa kvalite formy i obsahu, je úspešnosť doručovania vašich e-mailov takmer istá. Len málokedy sa niečo stratí. Tak šup do toho, choďte nastavovať.

Ak vám e-shop vo WordPresse napriek všetkému neprináša očakávané výsledky, príďte na kurz WordPress – pokročilé nastavenie e-shopu a online platby. Prejdeme si to spolu a dozviete sa isto aj kopec nového 🙂

Pomohol vám obsah článku pri nastavovaní e-mailov či e-shopu? Myslíte, že by pomohol aj niekomu vo vašom okolí?
Zdieľajte ho na FB, IG, LI, alebo naň prepošlite svojim známym odkaz. Autor sa neurazí 🙂

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
e-mail marketing, tvorba web-stránok, woocommerce, WordPress


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave