Mnohí z vás už poznáte ten pocit, keď otvoríte e-mail a v ňom ďalej čítate: Ďakujeme za váš životopis, ale uprednostnili sme vhodnejších kandidátov…
Samozrejme, vyhnúť sa tomu úplne nedá, no minimalizovať riziká aj áno!
A čo tak sa pustiť do nového dobrodružstva a naučiť sa prácu s databázami? Ľudia so znalosťou databáz sú v práci cenení . Aj napriek tomu, že je na Slovensku rekordne nízka nezamestnanosť, dopyt po pracovníkoch v IT sektore sa stále nedarí nasýtiť…
Aké sú očakávania?
,,Hľadáme k sebe do tímu 25-ročného človeka s 20-ročnými skúsenosťami.“
Zveličené? V skutočnosti nie ďaleko od pravdy.
Firmy v inzerátoch uvádzajú rôzne podmienky pre pozvanie uchádzača na pracovný pohovor. Niekedy aj protichodné alebo veľmi úsmevné – napríklad keď hľadajú na pozíciu človeka, ktorý môže mať od základného cez stredné až vysokoškolské vzdelanie, prípadne aj doktorát.
V IT sektore, dovolím si tvrdiť, je to hlavne o skúsenostiach a o samoštúdiu. Vtedy ani nezáleží, či kandidát má alebo nemá vysokú školu, vyžadujú sa skúsenosti z praxe. A tie môže mať človek so základnou školou rovnako veľké ako človek s doktorátom…
Pracovné skúsenosti
Ľudia často zabúdajú na fakt, že pracovné skúsenosti z predchádzajúcich prác alebo brigád sú na nezaplatenie. Základom pre prácu s databázami je ovládať programovací jazyk SQL. Pre databázistu je dobrým odrazovým mostíkom stredná alebo vysoká škola zameraná na techniku, skúsenosti s modelovacími nástrojmi a s celým cyklom vývoja softvéru. Alebo aspoň hodnotný databázový kurz v renomovanej spoločnosti.
Výhodou je tiež vedieť aspoň jeden cudzí jazyk.
A ochota vzdelávať sa. Ak ste totiž šikovný a máte snahu sa vzdelávať celý život, ste ideálny zamestnanec.
Je len na vás, aby ste to vzali do vlastných rúk!