Ako spravovať používateľov vo firme? – 1.časť

článok na blog uverejnený: 21. februára 2019

názov kurzu:
Počítačový kurz Microsoft Windows Server 2012/2016: Active Directory základný kurz
lektor:
Ing. Patrik Toman

Hodiny ,,gúglenia“ človeku po čase tak trochu prestávajú dávať zmysel. Hľadáte, hľadáte a nájdete. No nie je to presne to, čo ste hľadali. Nájdete teda druhé riešenie, tretie,… ďalšie. A popri tom začnete premýšľať, či a ako by sa to dalo naučiť rýchlejšie… Mám také riešenie –  IT Learning.
Tentokrát som sa rozhodla navštíviť základný kurz venujúci sa správe používateľov – Počítačový kurz Microsoft Windows Server 2012/2016 Active Directory.

Čo je Active Directory?

Predstavte si, že ste manažérom alebo majiteľom firmy, ktorý si chce jasne stanoviť pravidlá na úrovni hierarchie podniku. Potrebou pre každú firmu, či už je menšia alebo veľký korporát, je nástroj na správu používateľov a počítačov a taktiež nástroj pre nastavenie politík oprávnení, aby rôzne typy pracovníkov mali pridelené rôzne typy oprávnení. A presne pre tento účel vytvorila spoločnosť Microsoft adresárovú službu Active Directory.

Moje dojmy z kurzu Active Directory

Nebudem vám klamať, prvá hodina bola pre mňa fakt náročná. A ďalšia ešte viac. Žiaľ, asi preto, že v oblasti správy používateľov som nemala až do kurzu vôbec žiadne skúsenosti… takže kurz mi dal naozaj zabrať. Napriek tomu som si vravela, že to je perfektná príležitosť dozvedieť sa viac ako to funguje.

Vybrala som si ,,víkendový“ kurz, ktorý trval tri dni – sobota, nedeľa a nasledujúca sobota. Praktické. Tým, že to nie sú tri dni po sebe, učebná látka sa dá zopakovať v rámci voľného času cez pracovné dni, a lepšie tak porozumieť podstate tretieho – posledného dňa. Zároveň sme tak dostali priestor a čas, aby sme si pripravili praktické otázky na posledný deň kurzu.

Kurz Active Directory - lektor v triede

Ako vyzerá základný kurz Active Directory?

Celý kurz sa točí okolo ADDS (Active Directory Domain Services). Lektor začal úvodom do ADDS a pridal základné pojmy, bez ktorých by sme sa nezaobišli.
A vzápätí sme už vytvárali ,,virtuálku“ v prostredí Hyper-V… nič vám to nehovorí? Do kurzu ani mne.
Po pár inštaláciách a nastaveniach sme sa vrhli na ďalšiu teóriu, ktorá sa venovala počítačom v sieti.
Dozvedeli sme sa, že pracovná skupina má zmysel a spravidla sa tvorí v prípade do 10 počítačov. Avšak musí ísť o rovnomerné postavenie počítačov vo firme.
A dozvedela som sa, že pojem doména sa (okrem internetovej domény) používa aj na označenie ako centralizovaná správa účtov.

Okrem toho sme sa naučili na čo nám slúži:

  • Doménový strom (Domain Tree) – zložený z viacerých domén,
  • Doménový les (Domain Forest) – zložený z viacerých doménových stromov,
  • Doménový radič (Domain controller) – server s konfigurovanou rolou ADDS,
  • Site (Lokalita) – skupina prepojených počítačov napríklad na jednej pobočke.

Lektor nám následne ukázal reálne príklady štruktúr v rôznych firmách.

Hierarchia - panáčikovia

Mňa osobne zo všetkého obsahu kurzu zaujala najviac téma SSO (Single Sign-On). Ide o to, že stačí, ak sa používateľ prihlási jedenkrát do systému a potom sa už od neho nevyžaduje prihlásenie do iných programov ako napríklad do e-mailu či intranetu. Tento postup sa používa často vo firmách a používateľ ani netuší, že niečo také vôbec existuje.

Je to naozaj koniec?

…toto nie je zďaleka všetko! Ako som spomínala – kurz trval tri dni, no do jedného článku sa jeho obsah ani zďaleka samozrejme nezmestí. Pretože tempo bolo tak akurát a čas maximálne využitý. V druhom pokračovaní článku Ako spravovať používateľov vo firme? sa z kurzu ešte dozviete, ako sme využili naučenú teóriu v praxi, čo je to PowerShell, security skupina a na čo sú nám GPO-čka. A posvietime si trochu viac aj na lektora kurzu. 🙂

Výhody kurzu:

+ Pracuje sa tak, aby mali účastníci mali dostatok času na inštaláciu a spúšťanie programov,
+ Účastník nadobudne všeobecný rozhľad v oblasti správy používateľov,
+ Po absolvovaní kurzu je účastník schopný naučené postupy využívať aj v práci,
+ Kurz je plný tipov a trikov ako si uľahčiť prácu,
+ Vyskúšate si aj písanie skriptu v PowerShell 🙂

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Active Directory, ADDS, IT kurzy, PowerShell, Serverové operačné systémy


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave