Typy grafov v Exceli
Pri rozhodovaní aký typ grafu zvoliť, je dobre pripomenúť, že existuje (nielen v Exceli) viacero rozdelení grafov.
Okrem v úvode spomínaného označenia v teórii grafov poznáme (v Exceli) s prihliadnutím na zdrojové údaje grafy štandardné a kontingenčné. Trochu sa navzájom líšia vzhľadom a ovládaním. Tie prvé vytvárame z rozsahov údajov, alebo z formátovaných tabuliek, tie druhé z kontingenčných tabuliek. Je dobré vedieť, že z kontingenčných tabuliek vieme v Exceli vytvoriť len niektoré typy grafov, výber možností je obmedzený. Ale s každým vydaním Excelu sa to zlepšuje… a keď viete ako, dostanete sa k cieľu aj s tým, čo už funguje.
Pred vlastným rozhodnutím o type grafu si uvedomte, čo v skutočnosti chcete dosiahnuť – grafom môžete totiž hodnoty porovnávať, hľadať štruktúru, alebo vyjadriť vzájomný vzťah hodnôt. Správny výber grafu závisí od vášho cieľa. Na pripomenutie…
Porovnanie
Jednoduché porovnanie hodnôt je najčastejší spôsob zobrazovania informácií v grafe. Porovnávaním chcete spravidla poukázať na rozdiely v hodnotách, napr. rozdiely vo výkonoch, v produkcii, v tržbách atď. Nárasty, poklesy, alebo aj trendy. Na porovnanie je najvhodnejší skupinový stĺpcový, prípadne pruhový graf. Ak porovnávané hodnoty analyzujete v čase, použite čiarový graf.
Štruktúra
Pri porovnávaní hodnôt sa často nesprávne používajú grafy, ktorých účelom je zobraziť štruktúru. Skladaný stĺpcový, resp. skladaný pruhový graf slúžia primárne na zobrazenie štruktúry, nie na porovnávanie. Vizuálne poukazujú napríklad na štruktúru tržieb po odberateľoch, v rámci regiónov a pod. Chcete zdôrazniť podiely, štruktúru? Použite niektorý z uvedených grafov.
Vzájomný vzťah
V prípade, že chcete zobraziť ako zobrazované veličiny súvisia, vhodne zvolený graf zvýrazní vzájomný vzťah veličín. Na taký účel použite X-Y-ový, alebo bublinový graf.
Že to každý vie?
Preskúšajte sa na grafe s modrým pozadím v úvode. Je vyobrazený graf zvolený správne?