Ako sa kreslia v Exceli obrazy

článok na blog uverejnený: 28. novembra 2019

Páči sa vám rybárik na obrázku? Je vytvorený netradične – v Exceli. Vážne…
Pred časom sme uverejnili na našom blogu článok o pánovi, ktorý kreslí v Exceli obrazy. 80-ročný Japonec Tacuo Horiuči (v anglickej transkripcii ho píšu Tatsuo Horiuchi) svojimi prácami upútal aj pozornosť našich čitateľov a viacerí nás oslovili s otázkou, či neotvoríme kurz kreslenia obrazov v Exceli. Zatiaľ nie. Avšak, ak by ste sami chceli niečo pomocou vektorovej grafiky „namaľovať“ – vytvoriť, tu je o tom čosi viac…

Prečo kreslí pán Tacuo obrazy

Pán Tacuo začal s kreslením v roku 2000, keď sa rozhodol ako penzista uskutočniť svoj životný sen – tvoriť obrazy. Nechcel však investovať do špičkových grafických programov, preto prehľadal svoj domáci počítač. A našiel nástroje pre vektorovú grafiku, ktoré sú súčasťou balíka MS Office. (Áno, ak máte MS Office, máte ich tam aj vy.)

Kresliť obrazy pomocou vektorovej grafiky v MS Office nie je to ťažké. Ale ani ľahké.
„Nikdy som v práci nepoužíval Excel, ale videl som iných ľudí vytvárať pekné grafy a pomyslel si: S tým by som pravdepodobne mohol kresliť.“ A dodáva: „Grafický softvér je drahý, ale Excel je predinštalovaný vo väčšine počítačov…
A má viac funkcií a ľahšie sa používa ako program [Microsoft] Paint.“

Začiatky bývajú málokedy ľahké. Ako hovorí, ani v jeho prípade to nebolo inak. Aby dosiahol vizuálny tradičný japonský maliarsky štýl obrazov, musel sa najprv naučiť s vektorovými tvarmi pracovať – upravovať ich tvar, prekrývať, tieňovať, spriehľadňovať atď. Predpokladal, že sa to naučí v priebehu 10 rokov. Trvalo mu to kratšie.

Už v roku 2006 získal v súťaži Excel Autoshape Art Contest prvé miesto s ďalekým odstupom pred ostatnými súťažiacimi. Odvtedy odporúča svoje práce vytvorené do roku 2006 nehodnotiť. Ako hovorí, na nich sa učil.

Hoci aj medzi nimi nájdeme pekné kúsky.
Napríklad ocenenú prácu s poetickým názvom Čerešňové kvety na zámku Jogo.

Čerešňové kvety na zámkuJogo (2006) - Tacuo Horiuči (obraz)
Japonsky umelec Tacuo Horiuci so svojim obrazom nakreslenym v Exceli

Dnes vie v Exceli „namaľovať“ nielen čerešňové kvety a pár kameňov, ale aj les, stromy, jazierko, more, západ i východ slnka, zimnú krajinu a mnoho iného…

Jeho štýl naozaj pripomína tradičné japonské maľby, pričom použitá dokonalá vektorová technológia im dáva nádych kubizmu. Kubizmus dokonca v niektorých jeho „štúdijných“ dielach modernisticky prevažuje nad tradíciou zastúpenou len okrajovo.

Tu sú niektoré z jeho prác. Keď si ich pozriete v galériách nižšie, spravíte si predstavu o jeho kvalitách sami (kliknutím na obrázok ho zväčšíte).

Prečo Excel?

Naozaj – prečo si vybral Excel, prečo nie Word alebo PowerPoint?
Začal pracovať s vektorovou grafikou vo Worde. No rýchlo zistil, že ho bude pri tvorbe obmedzovať veľkosť stránky. (V PowerPointe je obmedzujúca veľkosť snímky.)

Excel však mal už v roku 2000 na pracovnej ploche takmer 16,7 milióna buniek a prakticky ho neobmedzoval.

Mimochodom, v roku 2007 prišla firma Microsoft s novou generáciou balíka MS Office. Excel má odvtedy na hárku 17,2 miliárd buniek – môžete sa v ňom pri tvorení cítiť naozaj free 🙂

Tajomstvo obrazov pána Hiroučiho

Vybral som si na analýzu jeho obraz s názvom Kegonský vodopád (Kegon Falls) z roku 2007.

Kegonský vodopád - Tacuo Hirouči (obraz nakreslený v Exceli)

Keďže obraz sa skladá z početných vektorových tvarov, vybral som z neho len jednu skupinu tvarov, skopíroval ju na samostatný hárok a tam ju oddeľovaním podcelkov rozdelil až k poslednému tvaru.

Kegonský vodopád - Tacuo Hirouči (obraz nakreslený v Exceli na pracovnej ploche Excelu)

Pri analýze je potrebné v obraze použité zoskupenia tvarov postupne oddeľovať a analyzovať prvky, z ktorých sa skladajú. Na obrázku hore si v pravej časti tably Výber všimnite, aký krátky je bežec na lište – prvkov obrazu je nesmierne veľa.
Na ich identifikáciu som použil Tablu výberu (nájdete na karte Domov > panel Úpravy > Nájsť a vybrať > Tabla výberu). Označením skupiny v nej sa dajú ľahko odlíšiť skupiny prvkov. Následne som ich pomocou nástroja Oddeliť na prislúchajúcej špeciálnej karte oddelil. (Nezabudnite potom kliknúť mimo skupiny, aby k oddeleniu na obrazovke naozaj došlo.)

Tento postup som opakoval až do osamostatnenia vybraného tvaru.

Najmenším veľkým prvkom je v zvolenom zoskupení v strede vpravo červený gaštanový list. Zaujímalo ma, ako vznikol jeho tvar a ako sú vytvorené jeho žilky.
Na klikateľných obrázkoch je postupnosť krokov k osamostatneniu prvotného tvaru.

Začal som výberom časti skupiny 1232 s veľkým listom dolu. Kliknutím do označenia skupiny na table Výber vpravo. Potom klik na špeciálnu kartu Formát tvaru, na nej panel Usporiadať > Zoskupiť > Oddeliť. Klik do plochy mimo obrázka.
Nasledoval výber skupiny listov dolu, kde bol najväčší z nich a jej skopírovanie na nový hárok. Mimochodom – kliknutím na symbol oka vpravo pri názvoch prvkov na table Výber viete zistiť, ktorý názov prislúcha konkrétnemu prvku.

Na konci vyklikávania a oddeľovania je samostatný tvar listu.
Klikneme do jeho červenej plochy. Nástroj na špeciálnej karte Formát tvaru na paneli Vložiť tvary > Upraviť tvar > Upraviť body nielenže zobrazí čierne body zlomov na obvode tvaru, ale umožňuje ich premiestňovanie ťahaním, pridávanie (kliknutím na čiaru) či vymazanie (Ctrl+klik na bod, ktorý chceme odstrániť) – podľa potreby.
Súčasne po kliknutí na konkrétny bod sa objavia biele riadiace ťahové štvorčeky pre prácu s Bézierovými krivkami (stranové zaoblenia k zlomovým bodom). Pomocou týchto čiernych a bielych bodov/značiek vieme upravovať vektorové tvary takmer ľubovoľne.

Ako vidíte v zelenej kružnici, na existujúci gaštanový list som pomocou nich pridal ďalší výbežok listu…

pridanie ďalšieho lístka na gaštanový list pomocou nástroja Upraviť body

Ako kresliť obrazy v Exceli

Kresliť obrazy v Exceli prináša pekné výsledky. Chce to trochu vedomostí, cit pre grafiku, zručnosť v práci s myšou a veľa času.

Ak vás téma zaujíma a chcete začať kresliť v Exceli, môžete sa inšpirovať od januára na našom novom kurze Excel grafy I. – Pokročilá vizualizácia údajov, špičkové grafy v praxi. Na viacerých miestach sa venujeme aj práci s vektorovými tvarmi pri vizualizácii údajov. Odtiaľ je už len krôčik k práci na prvom obraze 🙂

Poznámka:
zobrazené obrazy pána Hiroučiho sú naozaj vytvorené v Exceli, na účely publikovania sú upravené na obrázkový formát. Ak si chcete pozrieť konkrétny príklad, obrázok Kegonské vodopády v Exceli vo formáte .xlsx si môžete stiahnuť a analyzovať sami (ak si stiahnete z internetu pôvodnú verziu vo formáte .xls, vzhľadom na konvertovací proces a početnosť prvkov obrazu otvorenie súboru chvíľu trvá aj na výkonnejších počítačoch).

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
čarovná krajina excelu, Excel, grafika a video


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave