Zistili ste, že stránka sa pomaly načítava a netušíte prečo? Príčin môže byť viacero. Za jednou z nich stojí jednoduchá neznalosť technickej stránky prenosu údajov zo servera na počítač návštevníka stránky. Jednou z príčin pomalého načítavania stránky, s ktorými sa stretávam v praxi, býva totiž neprispôsobenie veľkosti obrázkov technickým podmienkam internetu. Čo to znamená a čo s tým?
Pomalé načítavanie stránky. Kvôli obrázkom?
Jeseň 2019.
Na kurze WordPressu ma oslovila cez prestávku jedna z účastníčok kurzu, či jej neviem poradiť, čo má robiť, keďže sa jej stránky pomaly načítavajú. Pozrime sa, čo je vo veci!
Spýtal som sa na adresu jej webu, sadol k počítaču a naťukal jej www. Mala pravdu. Trvalo čosi cez 20 sekúnd, kým sa zobrazila vrchná časť jej web-stránok. A aj potom sa stránka vykresľovala relatívne pomaly.
Naozaj sa jej stránky načítavali pomaly.
Vyskúšal som príkaz ping a pár iných fínt na zistenie stavu. Asi pri štvrtom kroku mi napadlo skontrolovať veľkosť obrázkov na titulnej stránke. Stránka sa venovala predaju špeciálnych výrobkov z dreva, bolo ich na titulke spolu 20-25.
Stiahol som obrázok do počítača a pozrel na jeho parametre. Už pri prvom pohľade bola príčina takmer zrejmá – veľkosť. Pohľad na parametre druhého obrázka to istil na 99 %. Ale pre istotu som pozrel aj tretí obrázok. Áno, bolo to tak. Príčinou bola veľkosť obrázkov.
Prvé dva mali každý okolo 5 MB, tretí takmer 7 MB. Pani majiteľka e-shopu s drevenými výrobkami naplnila obsah svojich stránok fotografiami, ktoré jej dodal autor fotografií. V plnej kvalite, aby bolo vidieť kvalitne vypracované detaily.
Príčina bola teda jasná.
S podobným problémom sa stretnete, ak vytvoríte fotobanku, alebo obrázkovú galériu,… a nebudete obrázky optimalizovať pre web.
Rýchlosť načítania stránky
Rýchlosť načítania závisí od kadečoho. Od rýchlosti serverov hostingu, od naprogramovania stránky, od rýchlosti pripojenia používateľa, od „trafficu“ na prenosovom na uzle,… Všetko veci, ktoré nezávisia od správcu, resp. majiteľa webu. Pomerne častou chybou však bývajú i nevhodné obrázky. A tie má pod kontrolou správca webu.
Ak aspoň trochu porozumieme ako funguje internet a prenos údajov medzi serverom a počítačom/mobilom návštevníka stránky, bude nám jasné, prečo je to tak a tiež čo s tým robiť.
Priepustnosť kanála, ktorým „tečú“ do nášho počítača údaje z internetu, je obmedzená.
Predstavte si koryto rieky, ktoré je optimálne naplnené a voda ním v pohode tečie. Keď sa roztopia ľady alebo sneh, objem vody tečúcej do mora dramaticky stúpne. Takúto veľkú vodu pre náš kanál predstavuje veľká fotografia. Množstvo údajov potrebných pre jej vykreslenie, musí jednoducho pretiecť zo serveru, kde je stránka uložená, do počítača človeka, ktorý si stránky prezerá.
Ak chceme, aby sa objavili obrázky na stránke čo najrýchlejšie, mali by byť objemom dát čo najmenšie, avšak – aby si fotografia zachovala vysokú kvalitu a rozlíšenie detailov – súčasne by mali byť čo najväčšie.
Ako vyriešiť tieto protichodné požiadavky?
Existuje viacero spôsobov, ako optimalizovať obrázky pre lepšiu použiteľnosť. WordPress nie je majstrom v oblasti úpravy obrázkov, hoci obmedzené možnosti úprav obrázkov (orezanie, zmena veľkosti) poskytuje. V ňom vstavané nástroje, ktoré to umožňujú, sú plne automatizované, a pre internet nie vždy ideálne.
Ako optimalizovať veľkosť obrázkov
Pozrime sa na najdôležitejšie témy optimalizácie obrázkov v praxi pre web-stránky, resp. internet a WordPress.
- Aké veľkosti obrázkov pre web sú optimálne.
- Ako optimalizovať veľkosti obrázkov.
- Ako vytvoriť vlastné veľkosti obrázkov.
- Ako spraviť galériu obrázkov vo WordPress-e.
Tieto témy pokrývajú nielen zrýchlenie načítania obrázkov (a stránok, ktoré obrázky obsahujú), ale súčasne môžu pomôcť zlepšiť kvalitu stránky tým, že presne vieme, čo sme kde použili a prečo sú veci také, aké sú. A v prípade potreby ich vieme upraviť.
Nasledujúci obrázok je v pôvodnej veľkosti a rozlíšení pre našu stránku nevyhovujúci, pri jeho zväčšení by sa rozostril. Musíme ho použiť tak ako je.