Musím vedieť čo je vektor a raster?
Lektor nám počas kurzu vysvetlil aj rozdiel medzi vektorom a rasterom. Vektor a raster je skrátené označenie spôsobu vykreslenia obrázka. Považujem to za dôležité tu spomenúť, pretože jeho veta znela jasne: „Treba si dať pozor na vektor a raster“. Keď to prízvukoval odborník, asi treba byť ostražitý aj v týchto pojmoch.
Z prvého počutia sa mi vektor veľmi spájal s matematikou. Možno na tom aj niečo je, pretože vektorový obrázok, resp. objekt je tvorený na základe matematickej kalkulácie, pri ktorej každý bod je vypočítaný funkciou v pozadí a spojený s ďalším vypočítaným bodom. Tým program vytvorí rôzne línie a tvary vyplnené jednou farbou alebo matematicky popísateľným (a kódovateľným) farebným prechodom. Vektorový obrázok je ideálny pre logá, ikony a iné návrhy, ktoré si vyžadujú presné línie a tvary. V programe Photoshop sa vektorové obrázky vytvárajú prevažne prostredníctvom nástroja Pero. Ukladajú sa do formátu SVG (alebo AI).
Naopak raster sa skladá z pixelov, z ktorých každý predstavuje malinkú časť obrázka a ktoré spoločne vytvárajú oklamaním oka celkový obrázok. Medzi bežné formáty rastrových súborov patria známe JPEG, PNG a GIF. Tieto obrázky sú ideálne na fotografie a zložité grafické práce, ale pri nevhodnom zväčšovaní sa môžu „rozpadnúť“ na pixle a stratiť kvalitu.
Z ďalších využívaných formátov, ktoré lektor spomenul, boli:
PSD – formát súboru programu Adobe Photoshop určený na ukladanie obrázkov so všetkými vrstvami, úpravami a efektmi v nezmenenej podobe. Podporuje širokú škálu funkcií vrátane masiek, kanálov a viacerých vrstiev. Formát súboru PSD umožňuje nenarušujúce úpravy, čím sa zabezpečí, že pôvodný obrázok a všetky úpravy možno zachovať a neskôr znova upraviť.
TIFF – formát súboru používaný na ukladanie rastrovej grafiky a obrázkov. Podporuje bezstratovú kompresiu, viacero vrstiev a širokú škálu farebných priestorov, vďaka čomu je ideálny na detailné úpravy obrázkov a tlač. Súbor TIFF má využitie predovšetkým pri skenovaní, nakoľko môžeme jednotlivé časti obrázku upravovať samostatne.
RAW – nespracovaný formát obrázka, ktorý zachytáva všetky údaje zo snímača fotoaparátu. Ponúka maximálnu flexibilitu pri následnom spracovaní, upravovaní, komprimovaní a konvertovaní do iných formátov. Taktiež uchováva najviac detailov zo všetkých rastrových typov súborov. Býva však dátovo veľmi veľký.