Základ vzdelania začínajúcich grafikov

článok na blog uverejnený: 31. júla 2024

Pri ponuke kurzov z digitálnej grafiky som si pôvodne myslel, že Adobe Photoshop sa zaoberá len fotografiami a ich úpravami a retušovaním. Až na samotnom kurze ma lektor z tohto omylu vyviedol. Adobe Photoshop nie je len o fotografovaní. Je to komplexný grafický program, ktorý sa používa na širokú paletu kreatívnych činností. Aj keď sa predovšetkým spája s pokročilými možnosťami úprav a retušovania fotografií.

V kurze Adobe Photoshop I. pre začiatočníkov sme venovali doobedie prvého dňa kurzu vysvetleniu pojmov, ktoré patria k základnej terminológii programu. Aký je rozdiel medzi RGB a CMYK? Čo je to vektor a raster? Na tieto otázky odpoviem v nasledujúcich častiach článku. Priblížime si trochu aj pracovnú plochu programu Photoshop a základnú prácu v tomto programe.

Tak na čo sa používa Photoshop?

Vo veľkej miere sa používa v grafickom dizajne na tvorbu plagátov a iných propagačných materiálov, ale aj loga, ikon a pod. Grafici využívajú Photoshop na digitálnu kresbu, ilustrácie a rôzne koncepty, pričom využívajú jeho širokú škálu nástrojov a efektov. Adobe Photoshop je užitočný aj pri webovom dizajne na vytváranie a optimalizáciu grafiky, navrhovanie rozloženia a prípravu obrázkov použiteľných na webe. Lektor nás taktiež oboznámil s používaním Photoshopu v rôznych kreatívnych projektoch, kde pomáha pri vytváraní vizuálnych efektov a vylepšovaní obrázkov a fotografií.

RGB verzus CMYK

Pokiaľ účastník kurzu nemá žiadnu skúsenosť s Adobe Photoshop, alebo iným grafickým programom, teória je na porozumenie správneho fungovania podstatná. Lektor nám priblížil prezentáciou základné a nevyhnutné pojmy zo sveta grafiky, ktoré sa s týmto grafickým programom spájajú. Akokoľvek sa môžeme tomu brániť, jednoducho ak chceme v tomto programe úspešne pracovať, musíme vedieť, čo je RGB (červená, zelená, modrá) a CMYK (azúrová, purpurová, žltá, čierna).

Tieto pojmy predstavujú dva rôzne spôsoby kódovania farieb. Používajú sa na odlišné účely. RGB sa používa najmä na digitálne zobrazenia, ako sú počítačové monitory, televízory a fotoaparáty, kde sa farby vytvárajú kombináciou uvedených základných troch farieb svetla s rôznou intenzitou. Ponúka širšie spektrum výrazných farieb, preto je vhodný na webový dizajn. Kódovanie CMYK sa používa na tlačové účely, farby sa tvoria miešaním spomenutých štyroch farebných pigmentov (CMYK).

Musím vedieť čo je vektor a raster?

Lektor nám počas kurzu vysvetlil aj rozdiel medzi vektorom a rasterom. Vektor a raster je skrátené označenie spôsobu vykreslenia obrázka. Považujem to za dôležité tu spomenúť, pretože jeho veta znela jasne: „Treba si dať pozor na vektor a raster“. Keď to prízvukoval odborník, asi treba byť ostražitý aj v týchto pojmoch.
Z prvého počutia sa mi vektor veľmi spájal s matematikou. Možno na tom aj niečo je, pretože vektorový obrázok, resp. objekt je tvorený na základe matematickej kalkulácie, pri ktorej každý bod je vypočítaný funkciou v pozadí a spojený s ďalším vypočítaným bodom. Tým program vytvorí rôzne línie a tvary vyplnené jednou farbou alebo matematicky popísateľným (a kódovateľným) farebným prechodom. Vektorový obrázok je ideálny pre logá, ikony a iné návrhy, ktoré si vyžadujú presné línie a tvary. V programe Photoshop sa vektorové obrázky vytvárajú prevažne prostredníctvom nástroja Pero. Ukladajú sa do formátu SVG (alebo AI).
Naopak raster sa skladá z pixelov, z ktorých každý predstavuje malinkú časť obrázka a ktoré spoločne vytvárajú oklamaním oka celkový obrázok. Medzi bežné formáty rastrových súborov patria známe JPEG, PNG a GIF. Tieto obrázky sú ideálne na fotografie a zložité grafické práce, ale pri nevhodnom zväčšovaní sa môžu „rozpadnúť“ na pixle a stratiť kvalitu.

Z ďalších využívaných formátov, ktoré lektor spomenul, boli:

PSD – formát súboru programu Adobe Photoshop určený na ukladanie obrázkov so všetkými vrstvami, úpravami a efektmi v nezmenenej podobe. Podporuje širokú škálu funkcií vrátane masiek, kanálov a viacerých vrstiev. Formát súboru PSD umožňuje nenarušujúce úpravy, čím sa zabezpečí, že pôvodný obrázok a všetky úpravy možno zachovať a neskôr znova upraviť.

TIFF – formát súboru používaný na ukladanie rastrovej grafiky a obrázkov. Podporuje bezstratovú kompresiu, viacero vrstiev a širokú škálu farebných priestorov, vďaka čomu je ideálny na detailné úpravy obrázkov a tlač. Súbor TIFF má využitie predovšetkým pri skenovaní, nakoľko môžeme jednotlivé časti obrázku upravovať samostatne.

RAW – nespracovaný formát obrázka, ktorý zachytáva všetky údaje zo snímača fotoaparátu. Ponúka maximálnu flexibilitu pri následnom spracovaní, upravovaní, komprimovaní a konvertovaní do iných formátov. Taktiež uchováva najviac detailov zo všetkých rastrových typov súborov. Býva však dátovo veľmi veľký.

Pracovali sme s Photoshopom – ÁNO

Po teórii sme sa v rámci kurzu venovali samotnému programu Adobe Photoshop. Kto mal vlastný účet, stačilo sa len prihlásiť …a pracovali ste vo svojej verzii programu. Tí, ktorí nemali vlastný účet, pracovali v anglickej verzii programu na PC v učebni. Úprimne, bol to pre mňa sprvu trochu šok, lebo lektor ukazoval a vysvetľoval nástroje v českej verzii a keď pracujete v anglickej (hoci po anglicky rozumiete), zo začiatku sa strácate… Hoci lektor hovoril, že program je možné nastaviť pri inštalácii pre vybraný jazyk, nenapadlo mi spýtať sa  ako program prepnúť pre účastníka do českej verzie. A dá sa 🙂

Keď sme si všetci otvorili program, ako prvé nás lektor oboznámili s rozložením pracovnej plochy. V hornej časti sa nachádza panel so záložkami, ktorý ponúka prístup k základným funkciám, ako je súbor, úpravy, obraz, vrstva, text, výber, filter, 3D, zobraziť, zásuvné modely… Pod ňou sa nachádza panel, ktorý poskytuje nastavenia špecifické pre vybraný nástroj. Na ľavej strane sa nachádza celý rad nástrojov na výber, orezávanie, maľovanie a retušovanie. Centrálnou oblasťou je plátno, kde sa zobrazuje a upravujeme samotný obrázok. Na pravej strane sa nachádza rozloženie panelov, ktoré si vieme nastaviť, aby sme mali k dispozícii detailné možnosti nastavení vybraných nástrojov a mali k nim ľahký prístup. Vieme si každý prispôsobiť podľa vlastnej potreby. Môžeme tu mať panely pre vrstvy, kanály, cesty… a ďalšie.

Keďže v programe Photoshop je všetko vytvorené z vrstiev, pracovali sme s vrstvami. Každá vrstva funguje ako priesvitná fólia, ktorá môže obsahovať rôzne prvky, napríklad text, tvary alebo úpravy. Skúšali sme si vytvoriť novú vrstvu buď výberom položky Nová vrstva na paneli vrstiev, alebo pomocou klávesovej skratky Ctrl+Shift+N. Inak skratky vám v Adobe Photoshop veľmi skracujú čas. Samotný lektor toho bol príkladom, lebo vždy krok, o ktorom hovoril, bleskovo spravil a my sme nechápali, ako to tak rýchlo dokázal. Prezradil nám tajomstvo profesionálov – používa totiž skratky. Ak by ste ich chceli vedieť, určite navštívte Kurz Adobe Photoshop I. pre začiatočníkov, pretože pri práci v programe to veľmi zrýchľuje a zjednodušuje samotnú prácu.

Pomocou vodiacej čiary, tzv. vodítka, môžeme zarovnávať jednotlivé objekty na vrstvách. Program ponúka manuálne nastaviteľné aj automatické vodíka. Vodítka majú viaceré funkcie a pomáhajú určovať vzdialenosti od okrajov plátna, ako aj medzery medzi zhodnými objektami.

No na kurze sme sa venovali aj úrovniam, pričom pomocou histogramu sme mohli posúvať čierne, sivé a biele posuvníky na úpravu expozície a kontrastu, čím sa zlepšila celková kvalita obrázka. Pri práci s krivkami sme mali presnú kontrolu nad farebným rozsahom obrázka a mohli sme nastaviť jas a kontrast pomocou grafu. Manipuláciou s čiarou krivky sme mohli upraviť rozsahy tónov, napríklad tiene, stredné tóny a svetlá a dosiahnuť tak detailné a jemné korekcie farieb alebo vylepšenie kontrastu. A tak ďalej…

2 x 5 hodín kurzu sa nezmestí do jedného článku /:
Všetko ostatné sa dozviete, ak zavítate na Kurz Adobe Photoshop I. pre začiatočníkov.

Čo na záver?

Lektor kurzu: Ing. Michal Harvánek

Výhody kurzu:

Lektor je veľký praktik a práve preto programu Adobe Photoshop rozumel na výbornej úrovni.

Kvalitne pripravené materiály ohľadom Adobe Photoshop I. pre začiatočníkov, do ktorých sme si mohli robiť poznámky.

Kurz otvára nové možnosti a poskytuje odrazový mostík na absolvovanie ďalších kurzov digitálnej grafiky.

Nevýhody kurzu:

Účastník kurzu musí rátať s tým, že ak nemá zakúpenú licenciu na program, v učebni je program v anglickom jazyku a treba požiadať o nastavenie jazykovej voľby, lektor vysvetľuje nástroje cez svoje konto v českom jazyku.

Nie všetko, čo bolo naplánované, sme na kurze stihli v plnom rozsahu.

Odporúčanie:

Pokiaľ ste úplný začiatočník, absolvujte kurz radšej prezenčne, bude to mať pre vás väčšiu pridanú hodnotu, pretože začiatočníkovi sa občas stane, že klikne nesprávne alebo nestíha si spraviť poznámky i klikať – lektor vie v učebni na túto situáciu pohotovo zareagovať a vráti vás do kurzu.

autorom článku je: Patrik Richnák
Absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský učiteľ. Pracoval i na HR oddelení na pozícii recruiter, na marketingovom oddelení na pozícii asistenta marketingového manažéra a spolupracoval s eventovu agentúrou na moderovaní odborných konferencií pre manažérov podnikov. Rád si rozširuje svoje vedomosti a zručnosti v oblasti online marketingu, grafiky a tvorby web stránok, čím sa snaží udržať krok s marketingom meniacim sa vplyvom nových technológií. Testovanie kurzov IT Learningu je výborná príležitosť na prehlbovanie a zdieľanie svojich znalostí nevyhnutných na prácu v dynamickom marketingovom prostredí.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
grafika, Photoshop


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave