Umelá inteligencia zadarmo? Prekvapivo jednoduché!

Vojna gigantov a nové kurzy

kategória: novinka pridané: 25. marca 2022

Keď v roku 2019 vyhrala spoločnosť Microsoft súťaž na dodávku cloudu pre ministerstvo obrany USA v hodnote 10 miliárd dolárov, bol to začiatok vojny. Vytlačila z pozície dovtedajšieho poskytovateľa, ktorým bol Amazon so svojim AWS.
Azure od Microsoftu je v súčasnosti jediný konzistentný hybridný cloud. Ministerstvo obrany USA získalo prístup ku cloudu s veľmi vysokým zabezpečením a ďalšími modernými prednosťami. Pomerne jednoduchá správa a nasadenie, výborná spolupráca s často používanými inými produktmi spoločnosti Microsoft plus ďalšie moderné prvky urobili z Azure víťaza súťaže.

Vojna gigantov?

Reakcia bola rýchla – o mesiac neskôr Amazon podal na súd sťažnosť, že súťaž ovplyvnil cez svoje kontakty vtedajší prezident Trump. (Je o ňom známe, že nemá rád Jeffa Bezosa z Amazonu.) Zástupcovia Microsoftu v reakcii poukázali na to, že Amazon už proste nespĺňa nové kritériá ministerstva obrany. Začala sa vojna o miliardovú zákazku. Až tak, že po 2 rokoch, v lete 2021, ministerstvo obrany súťaž zrušilo a vypísalo novú. Vojna má tak svoje pokračovanie na súdoch, rozhodnúť sa má už budúci mesiac (apríl 2022).

AWS totiž nie je na zahodenie. Ak hľadáte infraštruktúru ako službu alebo širokú škálu služieb a nástrojov, zvažujte AWS. Ak hľadáte integráciu systému Windows s množstvom Windows aplikácií alebo dobrú platformu ako poskytovateľ cloudu služieb (PaaS), je výhodnejšia platforma Azure.

Bez ohľadu na to, či skončí táto vojna víťazstvom Microsoftu alebo Amazonu, je Azure v súčasnosti lákavé riešenie pre všetkých veľkých hráčov ekonomiky. Vo svete ho používa viac ako 90% firiem rebríčka Fortune 500. A stále viac firiem ho používa aj na Slovensku. Možno dokonca aj tá vaša, len o tom neviete. Nielen preto, že Azure spĺňa najviac bezpečnostných kritérií na svete a investuje do ochrany údajov svojich klientov viac ako 1 miliardu USD ročne. Skôr preto, že Azure…

Čo je Azure a čo poskytuje

MS Azure je konzistentný hybridný cloud, ktorý poskytuje všetko čo potrebujete – produkty, služby i aplikácie tretích strán. Dáva prístup k virtuálnym serverom, úložiskovým službám i aplikáciám. Ak napríklad potrebujete prístup k výkonným údajom a službám umelej inteligencie, nájdete ich v ponuke služieb tiež. A dve stovky ďalších. Používate Microsoft 365 (donedávna Office 365)? Používate Azure, len o tom neviete.

Z pohľadu ekonomiky je Azure nákladovo úsporné riešenie, ktoré viete podľa svojich potrieb optimalizovať. A viete ho tiež prepojiť so svojimi súčasnými existujúcimi riešeniami bez straty investícií do nich. Nepotrebujete teda hneď kupovať nové auto, keď potrebujete previezť na chalupu nábytok, objednáte si ho z požičovne. So šoférom, alebo bez neho. S partiou sťahovačov, alebo bez nej. S interiérovým dizajnérom, alebo bez neho. A keď vám požičovňa garantuje, že všetko je to dostupné 99,9% času takmer na celej zemeguli, v 33 regiónoch (BTW – AWS a Google Cloud mali začiatkom roka 2021 po 25 regiónov) ani niet čo riešiť.

To je Azure na príklade. V skutočnosti nepožičiava autá a dizajnérov, ale dáva k dispozícii priestor a výkonné výpočtové kapacity s programovým vybavením a službami (alebo bez nich).

regionálna dostupnosť serverov azure v marci 2021

Ako pracovať s MS Azure

Aj na Slovensku sa zvyšuje posledné roky záujem o Microsoft Azure a Microsoft 365. Preto sme pripravili sériu nových kurzov pre správcov i vývojárov, ktorí s nimi potrebujú pracovať.

V súčasnosti sú u nás k dispozícii pre samotný Microsoft Azure 2 kurzy:

Plus ďalších dvanásť s Azure súvisiacich 🙂

MOC AZ-900: Základy služby Microsoft Azure

Prvý – základný kurz vás vovedie za 2 dni do problematiky cloudových služieb a služby Microsoft Azure. Nepotrebujete žiadne predošlé znalosti ani skúsenosti s cloudovými technológiami. Na kurze sa dozviete ako fungujú základné koncepty služby Azure, i samotné základné služby, oboznámite sa so základnými riešeniami a nástrojmi na správu. Prejdeme si princípy bezpečnosti používateľov a skupín, a tiež princípy sieťovej bezpečnosti.

Dozviete sa ako riadiť prístup k službám, ako zabezpečiť ochranu súkromia atď. Súčasťou kurzu je takisto téma spravovania nákladov na službu Azure a pár iných vecí, o ktorých je dobre vedieť.

 

V cene kurzu je tzv. Azure Pass, pomocou ktorého si môžete aktivovať vlastné prostredie Azure na určitú dobu a vyskúšať získané vedomosti.
A tiež literatúra v podobe elektronickej knihy s neobmedzeným prístupom a prístup k cvičnému prostrediu v hodnote cca 190 EUR.

MOC AZ-104: Nasadenie a správa cloudového prostredia a infraštruktúry Microsoft Azure

V druhom kurze sa IT profesionáli 4 dni venujú tomu ako spravovať predplatné v službe Azure, spravovať a zabezpečovať identity a prístup, spravovať infraštruktúru, konfigurovať virtuálne siete, prepájať prostredie Azure s prostredím on-premise atď. (viac v detaile druhého kurzu Azure).

Administrátori Azure implementujú, spravujú a monitorujú identity (používateľov a skupiny), riadenie prístupu, úložisko, výpočtový výkon a virtuálne siete v cloudovom prostredí. Azure administrátor bude nasadzovať, konfigurovať, monitorovať a prispôsobovať prostriedky podľa potrieb firmy tak, aby získal za čo najnižšie náklady všetko potrebné k chodu firemného cloudu.

Tento kurz môže poslúžiť zároveň ako oficiálny prípravný kurz ku skúške Microsoft AZ-104: Microsoft Azure Administrator.

V cene kurzu získa účastník literatúru v podobe elektronickej knihy s neobmedzeným prístupom a tiež prístup k cvičnému prostrediu na 180 dní v hodnote cca 350 EUR.

Dobré správy

Uvedené kurzy (a na Azure nadväzujúcich ďalších 12 kurzov) sme zaradili do ponuky v priebehu januára a februára. Ak sa chcete stať expertom v oblasti Azure, či chcete byť administrátorom, špecialistom Microsoft 365 a pod., tieto kurzy sú pre vás. Potešia obsahom i formou – učia ich naši najlepší lektori z oblasti (všetci sú držiteľom titulu Microsoft Certified Trainer).

Získané poznatky uplatníte kade-tade. Tu je niekoľko príkladov.

  • Štátna správa – v projektoch z rôznych oblastí štátnej správy slúžiace najmä občanom s cieľom zjednodušiť administratívu
  • Finančné služby – v projektoch orientovaných na zlepšenie služieb zákazníkom, uľahčenie vnútorných procesov zamestnancom, či riadenie
  • Zdravotníctvo – môžete pracovať na vývoji a riešení projektov v širokej oblasti zdravotnej starostlivosti
  • Veda a výskum – v oblasti správy serverových riešení, výpočtových kapacít, používanie machine learning atď.
  • Výroba – v oblasti optimalizácie odozvy k zákazníkom, pružnejším reagovaním na trendy v službách i tovaroch na základe analýz
  • Obchod – v analýzach a predikcia trendov, ktoré umožňujú poskytovať kvalitnejšie služby naprieč celým reťazcom, v oblasti prispôsobených prostredí pre zákazníkov i dodávateľov, zjednodušení komunikácie i výmeny dát

Absolvovaním kurzu budete pripravený na prácu s Azure a dokážete zázračné veci, ktoré vidíte len vo filmoch 🙂

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave