Brilantný nástroj na úpravu fotografií

článok na blog uverejnený: 24. decembra 2019

Obrázky a fotky sú každodennou súčasťou nášho života. Dnes. Pred pár desaťročiami to tak ešte nebolo. Dnes denne robíme desiatky, niektorí aj stovky fotografií z rôznych dôvodov. Vytvárame spomienky. Zachytávame okamihy. Skenujeme vizuály informácií. Screenujeme, fotíme obrazovky. Fotografujeme jedlá. Zvečňujeme našich najbližších.  Prírodu, jej odtiene počas roka. Cvakáme záber za záberom.
Koľko fotografií máte v archíve? Priznám sa bez mučenia, ja veľa. Čo s nimi ďalej?

Nie som fotograf a moje snímky nie sú profesionálne. Už v momente zachytenia. O to viac je pre mňa dôležitá tzv. postprodukcia. Následná úprava fotografií.
Aký nástroj zvoliť, aby sa moja popoluška (tmavá alebo naopak prepálená fotografia) zázračne zmenila na princeznú?

Dokonalá úprava fotografií

Roky je mojím pomocníkom Photoshop. Úžasný nástroj na tvorbu rastrovej grafiky. Je to jeden z najznámejších programov na úpravu digitálnych fotografií. Snáď neexistuje ani jedno grafické štúdio, ktoré by tento pojem nepoznalo. Slovo „fotošop“ rezonuje aj medzi bežnými ľuďmi – negrafikmi. V bežnej hovorovej reči sa často používa v súvislosti s významom „niečo upraviť, zlepšiť, odstrániť nedostatky“…

Čarovanie s fotkami

Existuje množstvo nástrojov na úpravu fotografií. Photoshop patrí medzi špičku.
Tento program v sebe skrýva jeden zázračný plug-in (zásuvný modul rozširujúci pôvodnú funkcionalitu): múdry filter Camera Raw. Ideálny pre fotografov alebo všetkých, ktorí chcú pracovať s krásnymi fotkami. Camera Raw má obrovské množstvo nástrojov, pomocou ktorých vytvoríte z vašej fotografie hotový skvost.
Je to jeden z najlepších, ak nie rovno najlepší spôsob, ako upraviť fotografie v (nielen) raw formáte.

Camera RAW

Ak vám záleží na fotografiách, ktoré robíte a skladujete, vyčleňte jeden-dva dni na to, že sa naučíte ovládať Camera RAW. Je to tak komplexný a k dokonalosti prepracovaný nástroj, že už nebudete mať potrebu upravovať fotografiu v bežných nástrojoch  Photoshopu. A v prípade, že máte plné zuby prednastavených filtrov na Instagrame, neváhajte ani minútu.

učastníci kurzu Adobe Camera RAW

Kurz Adobe Camera RAW

V IT Learning Slovakia v Bratislave je skvelý tím ľudí a majú odborníkov na množstvo oblastí. Minule som písala o SEO špecialistovi Tiborovi, ani Photoshop nie je u nich výnimkou. Dva dni som „obetovala“ na opätovné stretnutie s lektorom Marekom Chrenkom, ktorého som už poznala z iného kurzu. Tentokrát sme sa stretli na kurze Adobe Photoshop IV. – Camera Raw: profesionálna úprava digitálnych fotografií. Ja, Marek a veľké množstvo začínajúcich ale aj skúsených fotografov.

Skvelá atmosféra počas oboch dní bola signálom, že sme si to naozaj užívali. Nadšenie bolo nákazlivé. Honba za znalosťami takmer vírusová. Mimochodom – vekové rozpätie účastníkov kurzu odhadujem na 45 rokov.
Len konštatujem, že stretnutie s týmito ľuďmi nebol ani náhodou vyplytvaný čas.

S najstarším členom našej kreatívnej skupinky, pánom Elígiom Véghom, som sa po kurze porozprávala. Bola som zvedavá na jeho názory, ako vidí kurz on.
Tu sú jeho odpovede na moje otázky:


Kto ste a čomu sa venujete?

„Som fotograf – nadšenec a venujem sa fotografii: krajinka, portrét a športová fotografia.“


Ako ste sa dozvedeli o kurze?

„Z internetu.“


Aký ste mali dôvod prihlásiť sa na kurz?

„Cítil som isté nedostatky v postprocese v spracovaní vo Photoshope.“


Ktorá z tém bola pre vás najzaujímavejšia a prečo?

„Asi 50% z tém na kurze boli pre mňa témy, ktoré som už poznal. Ale to, čo som potreboval dozvedieť sa, to som sa dozvedel ?“


Ako ste vnímali kurz?

„Kurz prebiehal v uvoľnenej atmosfére. Bol priestor aj na otázky, a bol priestor aj na odpovede. Oceňujem najmä to, že sme mohli reálne na počítači v programe Photoshop aj pracovať na všetkých postupoch. Tento kurz bol v poradí štvrtý, ktorý som absolvoval, ale ani na jednom z tých predchádzajúcich (v iných spoločnostiach) takáto možnosť nebola. Určite by prospelo, keby boli poskytované aj skriptá k daným témam. Bol som na troch kurzoch, kde nám skriptá poskytnuté boli. Teraz som si síce robil poznámky, ale vďaka tomu som sa v prednáške niekedy stratil. Keby boli k dispozícii skriptá, úroveň kurzu by sa určite ešte zdvihla.“

Za krátky rozhovor ďakujem Elígiovi Véghovi, fotografovi a účastníkovi kurzu

Ja som si počas celého kurzu robila screenshoty postupov, ktorými sme prechádzali. Celý materiál som svojmu „spolužiakovi“ po kurze poslala.
Mám s takýmto druhom poznámok dobré skúsenosti a verím, že aj jemu budú pomôckou, akú očakával.

Osnova kurzu Camera RAW

Učebná osnova praskala vo švíkoch. Bez srandy. S Marekom sme prešli komplet všetky nástroje tohto filtra a ukázal nám množstvo tipov s komentármi kedy ktoré využiť a prečo.

  • Ako si pripraviť pracovné prostredie
  • Ako pracovať so svetlom a tieňom
  • Ako manuálne nastaviť HDR
  • Ako vyvažovať bielu farbu
  • Ako upraviť expozíciu
  • Ako nastaviť teplotu vo fotografii
  • Ako odstrániť šum
  • Ako oživiť fotografiu
  • Ako pracovať s textúrou, zreteľnosťou
  • Naučili sme sa tónovať menej výrazné fotografie, využívajúc pri tom monochromatické alebo komplementárne farby
  • …a množstvo iných nástrojov, ich vymenovaním by sa výrazne predĺžil môj reportážny článok

Vo svojej práci často pracujem s fotkami. Väčšinou mi ich klienti dodajú už profesionálne spracované, alebo nakupujem pre nich fotky z fotobanky. Tie málokedy potrebujú výrazný zásah, autori ich publikujú „dotiahnuté“. Ak pracujete s fotkami, poznáte to…

Sú však situácie, kedy je nevyhnutné fotografiu upraviť – retušovať, zmeniť  farebnú tonalitu, vytiahnuť do popredia skryté textúry. V tom mi príjemne pomáha Photoshop a jeho plugin Camera RAW. Ak sa občas trápite pri úprave fotografií úpravou expozície, potrebujete dodať fotkám život, emóciu, trochu ich presvetliť, vytiahnuť tmavé pozadia, „schladiť“, či naopak „zahriať“, je tento nástroj pre vás čerešničou na torte. Kto ju objaví, bude si ju už len vychutnávať.

fotografia pred úpravou filtrom Camera RAW
fotografia pred úpravou filtrom Camera RAW
fotografia po úprave filtrom Camera RAW
fotografia po úprave filtrom Camera RAW

P.S.
Smart filter Camera RAW používam rada, šetrí môj čas a výsledky sú naozaj skvelé… Možno sa mi to len zdá a existuje ešte čosi lepšie. Alebo len iné – iný druh čerešničky. Čo pomáha vám?

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Camera RAW, grafika a video, Photoshop, úprava fotografií


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave