V oblasti testovania softvéru sa najčastejšie stretnete s výrazom BUG. Bug ako chrobák, ploštica, skrátka hmyz. Viete, odkiaľ sa to vzalo?
V oblasti testovania softvéru sa najčastejšie stretnete s výrazom BUG. Bug ako chrobák, ploštica, skrátka hmyz. Viete, odkiaľ sa to vzalo?
Niežeby chyby neexistovali aj pred rokom 1946. Už Thomas Alva Edison okolo roku 1800 hlásil rôzne závady v systémoch, ktoré boli v tom čase navrhované.
Ale v počítači prvú chybu identifikovala vedkyňa Grace Hopper práve v roku 1946. Prečo sa zaužívalo označenie BUG ako chyby v počítači, priamo súvisí s týmto príbehom.
Pretože… Spolupracovníci Grace na Harvard University v Cambridge (Massachusetts) zistili, že ich počítač permanentne vykazuje chyby. Začali pátrať po tom, kde je problém. Keď otvorili hardvér (rozumej „skriňu“, v tom období neboli laptopy, počítač bola veľká miestnosť plná elektroniky, skôr narodení si pamätajú), objavili zachytený hmyz. Ten bol príčinou chybne fungujúcej elektroniky počítača. V prípade Grace bol závadou v systéme naozajstný hmyz (na obrázku :)).
Softvérové chyby ovplyvňujú fungovanie systému. Majú účinok aj na ich bezpečnosť. Ak softvérový produkt neabsolvuje testovanie, hrozia mnohé riziká:
V entomológii ostaneme. Nepôjdeme však až do takej hĺbky, aby z nás bol nakoniec vedec, entomológ – odborník na hmyz. Nás zaujíma iba modlivka = mantis po anglicky. O nej ste už počuli, však?
Mantis sa však nazýva aj reportovací nástroj, tzv. „bug tracking tool“, ktorý je určený na správu, evidenciu a riadenie chýb.
Mantis je jeden z voľne dostupných trackovacích (sledovacích) nástrojov. Je to „open source“ ekvivalent k platenému nástroju JIRA, ktorý sa pri projektoch používa najčastejšie. Ak sa naučíte pracovať s Mantisom, následný prechod k inému bude veľmi jednoduchý. Jeho inštalácia je jednoduchá, podobá sa inštalácii niektorého z voľne dostupných CMS systémov používaných pri tvorbe web stránok, napr. WordPress.
Mantis je vskutku jednoduchý nástroj. Priateľský k používateľom, a podporuje aj vedenie viacerých projektov naraz. Obsahuje správu užívateľských práv.
Nestačilo? Tak ešte niečo – Mantis neobsahuje žiadne zložité funkcie. Jeho ovládanie je intuitívne. Pri bližšom pohľade môžete vidieť záložky, ktoré prehľadne rozdeľujú možnosti práce s ním.
A je dokonca aj v slovenčine.
V prehľade môžete a nemusíte filtrovať bugy podľa projektov, na ktorých aktuálne pracujete. Jednotlivé defekty sú rôzne triedené, napríklad podľa toho, kým boli vytvorené a v akom stave sa práve nachádzajú. Výborná pomôcka pre management bugov. Vidíte, koľko a ktoré bugy sú nové, ktoré sú v riešení, ktoré boli zmenené, ktoré boli už vyriešené, atď. Je to vidno na prvý pohľad – farebné bunky v tabuľke.
Nahlásenie chyby je v Mantise jednoduché. Jej následné spracovanie tiež. Jednoducho vyplníte formulár. Mantis umožňuje aj pridávanie príloh, ak by ste chceli pripojiť screenshot obrazovky alebo fotografiu s chybou (čo ak aj vy nájdete moľu v počítači?)
Mantis zobrazuje defekty v prehľadných zoznamoch. V nich sa dá filtrovať, triediť, vyhľadávať. V prípade, že si chcete naozaj potykať s Mantis Bug Tracker, jedna z možností je zapísať sa na kurz Testovanie softwaru JUNIOR I. – základy testovania, terminológia, princípy, metodika a reportovanie. V osnove kurzu je i práca s týmto bug trackingovým nástrojom.
Odskúšala som. Aj potykala 🙂
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.
Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.