Riešenie 2:
Uvedený predchádzajúci spôsob je pomerne jednoduchý, no nie je elegantný (najmä ak pracujete s veľkým množstvom obrázkov).
V novších verziách prehliadača Chrome vieme tento postup skrátiť na minimum. Uložíme obrázky vo formáte WebP cez dostupné rozšírenia. V súčasnosti ich existuje pre Chrome viacero.
Za najšikovnejšie považujem Uložte obrázok tak, ako chcete (Save Image As You Want) alebo Save Image As Type, pretože umožňujú viac volieb ukladaného formátu. Proces ukladania obrázkov výrazne zjednodušujú. Potrebujeme si teda o niektoré z týchto rozšírení doplniť náš Chrome.
Ak nevieme potrebné rozšírenia vyhľadať cez „Hľadať rozšírenia“, ku ktorému sa dostaneme cez submenu Rozšírenia, nájdeme ich pomocou Google. Napíšeme do Google po anglicky „chrome extensions save image as“.
Vyhľadávač ponúkne spravidla ako prvé rozšírenie Save Image As Type, ktoré je staršie. Po kliknutí na odkaz sa v okne objaví detail stránky rozšírenia. V jeho dolnej časti nájdeme tiež novšie rozšírenie Uložte obrázok tak, ako chcete (Save Image As You Want), momentálne však linka odkazuje z nejasného dôvodu na neexistujúcu stránku.
K rozšíreniam sa vieme dostať aj cez internetový obchod Chrome, kde ich vyhľadáme cez okienko, do ktorého stačí napísať „save image as“.
Alebo použite priamo uvedené odkazy:
Save Image As Type
prípadne
Uložte obrázok tak, ako chcete (Save Image As You Want)
Obe spomínané rozšírenia sú bezplatné.
Každé si vyžaduje jednorazovú inštaláciu ako štandardné rozšírenia prehliadača cez tlačidlo „Pridať do Chromu“. Ak ho nebudeme chcieť dlhšie požívať, jednoducho ho v časti Rozšírenia deaktivujeme.
Hneď po nainštalovaní rozšírenia už môžeme pravým tlačidlom myši kliknúť na konkrétny obrázok a ukladať.
V kontextovom menu sa po kliknutí do obrázka objaví položka „Uložiť obrázok ako“ (uloží originálny formát, teda webp). Súčasne sa v kontextovom menu trochu nižšie nachádza aj položka „Save Image As You Want“ – alebo podobná podľa použitého rozšírenia – obsahujúca submenu s výberom formátov (zvolená obsahuje JPG, PNG, WEBP, BASE64).
Vyberieme svoju voľbu a uložíme v požadovanom formáte.
A je to!
Riešenie 3:
Obrázok ste už z internetu stiahli, máte ho uložený na disku. Chcete si ho pozrieť v obvyklom obľúbenom prehliadači obrázkov a – nejde to.
Pozriete na formát a hľa! WEBP. Alebo HEIC. Čo s nimi?
Konvertor rôznych formátov obrázkov medzi sebou (viac ako 300 kombinácií) nájdete na
https://convertio.co/
Zvoľte si obrázok zo svojho počítača, ktorý chcete konvertovať a nastavte výstupný formát. Výsledok nájdete vo svojom konte (vpravo hore), stačí stiahnuť.
Poznámka:
Na uvedenej stránke môžete konvertovať i naopak – z .jpg do .heic/.heif alebo .webp. Ale…
Nerobte to. Kvalitu tým totiž nezvýšite. Obrázky budú menšie, ale aj to nie tak ako keby ste ich komprimovali do .heic/.webp z originálneho formátu .raw (v lepších fotoaparátoch) alebo z .png.