Čo môže byť horšie ako nudná porada s nudnou prezentáciou?

článok na blog uverejnený: 20. júna 2018

Ctrl+N – otvor novú prezentáciu

Ctrl+M – otvor nový slajd

Tvorbu prezentácií v PowerPointe má vo svojej náplni práce veľa pracovných pozícií. Asistenti, vedúci kancelárií, vedúci úsekov, vedúci výroby, personalisti, marketéri, šéfovia, šéfovia šéfov a občas ešte aj ich šéfovia (tí to zvyčajne dajú spraviť celé svojim ľuďom – potom to aj tak vyzerá). No povedzte, kde by bol ten svet bez PowerPointu??? Asi by sme už dávno vyhynuli… Veru, ani dinosaury nerobili .ppt. A preto tu už nie sú!

PowerPoint do vrecka

My však vyhynúť nechceme a svojich pracovných miest sa držíme zubami-nechtami a tak nám neostáva iné, ako s PowerPointom pracovať. Prihlásila som sa aj ja na 2-ku, čiže kurz pre pokročilých, reku, doplním si vzdelanie.

 

Kurz: Power Point II.

Lektor: RNDr. Vladimír Langraf

Lektor bol veľmi ochotný  a odborne zdatný a čo ja osobne hodnotím ako najväčšie plus, mal pripravené zadania úloh, na ktorých sme si precvičovali to, čo sme sa naučili. Kým jednotka je o poznaní prostredia PowerPointu a zoznámení sa s jeho možnosťami, dvojka je práve o praktickej stránke prezentácií.
Tým sa to celé posunulo z teoretickej roviny do praktickej a celý kurz získal o 100% vyššiu účinnosť a efektivitu. Nebola som jediná, ktorá to ocenila. Počas prestávky som sa rozprávala s viacerými spolužiakmi a zhodli sme sa na tom, že praktické cvičenia nám dali najviac.

powerpoint_studenti

Čo je komprimovanie obrázkov

Vždy som sa hnevala, že mi vložené obrázky po orezaní rozbili vzhľad .pptx (tak sa označuje formátu súboru, v ktorom je prezentačný súbor uložený) a nevedela som, ako to upraviť. Na mojom počítači išlo všetko dobre, ale akonáhle som spustila prezentáciu na inom (a keď som prednášala na nejakej konferencii, musela som takmer vždy akceptovať, že pôjde z ich počítača), bolo to celé v háji. Prispôsobila som sa a časom som prestala používať orezané obrázky. Jednoducho – buď som našla taký, ktorý mi na 100 % vyhovoval, alebo som tam nedala žiadny.

Po kurze však už viem, ako na to – ako KOMPRIMOVAŤ OBRÁZKY.

  1. dvojklik na obrázok vložený do .pptx,
  2. upraviť (orezať podľa potreby),
  3. vľavo hore kliknúť na ikonku Komprimovať obrázky.

Týmto tlačidlom odstránime to, čo sme orezali. Jednoduché, však?

Toto a mnoho ďalších tipov, ako zlepšiť svoje .ppt či .pptx prezentácie, sa dozviete na kurze PowerPoint II. v IT Learning v Bratislave. Ide leto, väčšinou tzv. uhorková sezóna, tak prečo nevyužiť voľnejší čas a nenaučiť sa niečo nové?!

Pravidlá prezentácie

Pretože na kurze bolo viacero ľudí, ktorí sami neprezentujú, len pripravujú prezentácie pre svojich šéfov, nedá mi, aby som nedoplnila niekoľko dôležitých poznámok.

Pravidlo č.1:

Aj keď sami .pptx nepoužívate a robíte ich  pre niekoho iného, potrebujete poznať cieľové publikum. A zohľadniť to pri tvorbe. Inak bude koncipovaná .pptx pre poradu vedenia firmy, inak pre zákazníkov a úplne inak pre študentov strednej odbornej školy. Platí, že píšete/prezentujete pre publikum, nie pre samých seba. Publikum je vaša alfa a omega, publikum je to, ktoré vám dáva dôvod vytvorenie .ppt, a jeho zaujatie je vaša hlavná motivácia. Vaša prezentácia žije skrze neho a vy naň musíte myslieť pri každom slove a každom obrázku.

Pravidlo č.2:

.pptx je určená na zobrazenie hlavných bodov, nie na celú reč. Takže maximálne 5 riadkov na slajd a maximálne 5 slov na riadok (samozrejme okrem prípadov, keď .pptx slúži ako študijný materiál). Rečník musí hovoriť vlastnými slovami, nie čítať všetko, čo na slajde je. Potom by reč predsa nemala zmysel, stačilo by, aby sme .pptx poslali všetkým poslucháčom mailom a misia by bola úspešne splnená. Ale my, rečníci, potrebujeme vlastný priestor, kde rozvinieme to, čo je na .pptx naznačené. Kde to opíšeme slovami, doplníme ďalšími informáciami, vykreslíme pútavo, pohráme sa s intonáciou, melódiou vety, výberom slov…

Pravidlo č.3:

.pptx s množstvom farieb, animácií, efektov atď. na mňa pôsobia neprofesionálne a detinsky. Je výborné vložiť do .pptx animáciu (vždy rovnakú) na postupné nabiehanie textu, aby diváci čítaním nepredbiehali rečníka. Ale prílety textu s otočením a ešte aj rozžiarením a nebodaj zvukovým efektom? To je naozaj už moc.
Verte mi, pri dobrej prezentácii platí 5-násobne, že MENEJ JE VIAC.

Vaša Martina

Záverečné zhrnutie:

+ kurz ideálny, ak už máte základy a .pptx používate aspoň niekoľkokrát ročne

+ príjemný lektor

+ vynikajúce zadania na precvičenie

+ veľa priestoru na otázky


– kurz vás nenaučí zásadám tvorby prezentácie, ale presne preto som napísala tento blog

autorom článku je: Martina Gaislová
Úspešná manažérka, ktorá po 25 rokoch zanechala vrcholovú pozíciu v nadnárodnej firme. A konečne má čas na seba. Pretože miluje výzvy, rozhodla sa ďalej vzdelávať, naučiť sa nové veci, popasovať sa s tým, čo jej nie je až také blízke. Rada sa prostredníctvom blogu podelí o nové poznatky z kurzov aj s inými.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Kancelária a MS Office, kurz, PowerPoint, prezentácia, vzdelávanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave