Skvelý motivačný list? Inšpirujte sa!

článok na blog uverejnený: 10. júna 2018

Kedysi poslal človek pri uchádzaní sa o zamestnanie do firmy životopis – malú slohovú prácu o svojom živote. A bolo. Potom prišli štruktúrované životopisy. Čítajú sa (i píšu) ľahšie, udalosti zo života sú v nich prehľadne usporiadané. Súčasne s tým sa zmenili životopisy na kopu suchých faktov, osobnosť uchádzača sa transformovala len do ich grafickej podoby. A čo väčšina, ktorá nie je kreatívna?
Vznikla potreba efektívnych sprievodných listov, dnes nazývaných aj motivačné listy. Aby do komunikácie opäť navrátili tvorivosť a stopu ľudskej duše.

Ako písať motivačný list – úvod

Písať, že ste zodpovedný, pracovitý, dodržujete termíny atď. je práca navyše. To píšu všetci. Veď asi nikto nenapíše – som nezodpovedný, lenivý, a pravidelne meškám 🙂
Cieľom motivačného listu je odlíšiť sa od ostatných uchádzačov (konkurentov na trhu práce). Ukázať, prečo by mal potenciálny zamestnávateľ vybrať práve vás. Píšte práve o tom. A určite má zaujať toho, kto rozhoduje o pozvaniach na pohovor.

CV i motivačný list majú zaujať a poskytnúť základnú informáciu o vás

Niektoré firmy písanie motivačného listu uľahčujú a uvedú, akú tému v nich očakávajú.
Ak nie je uvedená, zvoľte si napríklad tému „v čom sú moje skúsenosti jedinečné, v čom budem firme prínosom“. Napíšte ju však úprimne, pozitívne a originálne. Zaujmete každého personalistu.
V prípade konkurzu na pozíciu testera kurzov do IT Learningu, o ktorom je tento článok, bolo zadanie veľmi konkrétne – Prečo ste sa rozhodli vzdelávať a navštevovať kurzy IT Learningu.

CV a motivačný list - základ pri uchádzaní sa o prácu

Tu je príklad motivačného listu, ktorým som sa uchádzala o pozíciu testerky kurzov – aj s mini-komentárom.

Cieľ prvej vety je vzbudiť pozornosť. Aby môj list neodložili bokom a prečítali ho do konca.
Zistila som si na internete (z mailovej adresy firmy pred zavináčom bolo jasné, komu píšem), že výber bude robiť človek v strednom veku, so skúsenosťami. Keby som písala do firmy – startupu mladých ľudí, cielila by som možno prvú vetu inak, na mladšieho človeka. Možno.

Motivačný list

Mysleli ste si, že kríza stredného veku sa prejavuje najmä u mužov a to nespokojnosťou s dlhoročnou partnerkou a hľadaním si nových – mladších, krajších? Omyl!

Priznávam, som žena a mám krízu stredného veku. A prejavuje sa tým, že ma v práci už nenapĺňa to, čo ma predtým nesmierne bavilo, že hoci vždy som svoju prácu milovala a dobrovoľne som makala aj po večeroch a víkendoch, tak toto je posledné mesiace niečo, čo skrátka už nedám. A tak som po 25-tich rokoch v nadnárodnej spoločnosti dala výpoveď. Odišla som z vrcholovej pozície, teda vrcholovo najvrcholovatejšej a teraz rozmýšľam a skúmam svoje vnútro, čo so sebou ďalej. Čo by som chcela robiť, čo by ma bavilo, ako zariadiť, aby sa mi opäť vrátilo nadšenie a chuť do práce.

Rozhodla som sa, že kým sa moja duša hľadá, venujem svoj čas novým poznatkom a aktivitám, skrátka niečomu, na čo som doteraz pri svojom pracovnom vyťažení nemala čas. A jedna z tých aktivít boli kurzy IT. Vybrala som si u Vás – v IT LEARNINGu – a absolvovala prvé 2 kurzy Excel-u. A vďaka nim dnes dokážem:

* formátovať tabuľky, čo mi prinieslo efektívnejšie a rýchlejšie spracovanie dát,
* používať niektoré vzorce a funkcie (napríklad SUB), ktoré mi zásadne zjednodušili prácu,
* rýchlejšie pracovať cez klávesové skratky,
* vytvárať kontingenčné tabuľky a ľahšie nachádzať logické prepojenia,
* zaznamenávať a upravovať makrá, a tým zrýchliť opakované operácie.

Jeden kurz bol výborný a druhý taký slabší priemer. Prečo bol slabší? Dôvod je jednoduchý – a žiaľ, vo svojej profesionálnej praxi som sa ním často stretávala – školitelia, ktorí nemajú pedagogickú prípravu, si málokedy uvedomujú, že jedna vec je sám niečo ovládať a úplne iná vedieť svoje vedomosti efektívnym spôsobom odovzdať.

Pretože sa mi veľmi páči IT LEARNING, chcem pomôcť zlepšiť aj školiacu metodiku. Chcem zažiť čo najviac školení na vlastnej koži a pozrieť sa na ne nielen ako študent, ale aj z hľadiska školiteľa. Ako sú na tom s prípravou, metodikou, výkladovými technikami, používaním pomôcok atď. Či ich učenie je efektívne a prispôsobené potrebám klientov, rôznym typom ľudí, s rôznymi znalosťami a odlišnými požiadavkami.

Som pripravená venovať tomu čas cez týždeň, večer i cez víkendy, podľa potreby. Predpokladám, že som schopná zvládnuť väčšinu ponúkaných kurzov, okrem programátorských, kde mi chýba možno skôr sebavedomie ako schopnosti. Ale opäť, ak bude dobrý školiteľ, zvládnem aj programovanie.

Ak by som si mohla vybrať, vybrala by som si: Office, či už Excel, Word alebo Outlook – tento balíček považujem za kľúčový pre každého človeka. Tiež si viem vybrať veľa z balíka Prezentačné a grafické programy, zaujímavé školenia sú aj v časti Databázové programy, Digitálna grafika a Online marketing. Nepohrdnem ani balíkom kurzov „vyrábame webstránku a eshop“. A pretože som posledné 2 roky okrem iného realizovala aj stavbu novej budovy spoločnosti a o.i. som sa spolupodieľala na jej architektúre, AutoCAD by mohol byť mojím siedmym svetadielom.

Podľa môjho názoru by harmonogram práce testera mal mať hlbšiu logiku, čiže od jednoduchého k zložitejšiemu a mal by obsiahnuť všetkých lektorov. Určite by mal byť výsledkom spoločnej diskusie IT LEARNING a testera.
Ja som ready a Vy?

Martina Gaislová
25.4.2018

A to je všetko?

Môj motivačný list skončil spolu so životopisom na vrchu kopy. Prečo?
Vzbudil pozornosť, zaujal, vzbudil túžbu stretnúť sa a v závere vyzval k akcii (Ja som ready a Vy?).
Zavolali ma na pohovor. A nakoniec aj vybrali!

Ak vás detailnejšie zaujíma, čo má obsahovať dobrý motivačný list a ako ho usporiadať na papieri (v počítači), v článku „7 tipov na dobrý motivačný list“ nájdete ešte čosi viac. Nech sa páči, inšpirujte sa.

Tento článok sme dali pre vás dokopy spolu s mojím novým kolegom Jánom Tóthom. Obaja veríme, že ak napíšete skvelý motivačný list (a miesto nie je vopred dohodnuté pre známych alebo príbuzných), vyberú vás. Aj v silnej konkurencii.

Prajeme vám k písaniu jasnú hlavu, zdravé sebavedomie a primeranú pokoru. Dokážete to!

Autor článku: Martina Gaislová autorom článku je: Martina Gaislová

Úspešná manažérka, ktorá po 25 rokoch zanechala vrcholovú pozíciu v nadnárodnej firme. A konečne má čas na seba. Pretože miluje výzvy, rozhodla sa ďalej vzdelávať, naučiť sa nové veci, popasovať sa s tým, čo jej nie je až také blízke. Rada sa prostredníctvom blogu podelí o nové poznatky z kurzov aj s inými.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
CV, motivácia, motivačný list, rôzne, životopis


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave