Ako najlepšie zálohovať údaje

článok na blog uverejnený: 11. februára 2018

Hrozieb straty údajov je veľa. Na naše údaje číhajú počítačové vírusy, trójske kone, spyware a iní im podobní elektronickí škodcovia. Ohrozuje ich požiar, povodeň, výbuch plynu, nežičlivé prostredie, živelné pohromy. Takisto krádež, strata… Notebooku, tabletu, telefónu, SD karty, USB kľúča, digitálneho fotoaparátu, kamery. A potom sme v háji. Neskoro je plakať nad rozliatym mliekom.

Aký prístup zvoliť

Spraviť zálohu cenných dát včas. Urobiť ju práve teraz, keď ešte všetko funguje, je naozaj jediné, takmer na 100 % spoľahlivé riešenie. Riešiť veci včas, kým je to možné, stojí za pár hodín uvažovania a následnú akciu.
Predovšetkým si poďme ujasniť, čo budeme zálohovať, akým spôsobom (čím), kam umiestnime zálohu, koľko by to stálo, či zálohované dáta majú tú cenu, a na záver „premýšľacej“ časti už len kedy celý mini-projekt zrealizovať a nastaviť.

Pri voľbe prístupu jedna vec – záložný priestor nie je archív. Jasné, môžete ho využiť čiastočne aj ako archív, ale navrhnite si vopred, koľko miesta venujete archívu a koľko zálohám. Zálohovanie má primárne za cieľ umožniť obnovenie stratených dát v prípade, že došlo k ich poškodeniu alebo zničeniu, zatiaľ čo do archívu odkladáme dáta zaberajúce miesto na počítači používané zriedka alebo vôbec.
Takže ako prvá vec – rozdeľte si aspoň pomyslene dáta na 2 kôpky „archív“ (nezostanú v počítači, budú len v archíve) a „zálohovať“ (ostanú aj v počítači, aj na zálohovacom médiu).

Čo všetko zálohovať?

Ak niekto odporúča zálohovať kompletne celý počítač či notebook, nezľaknite sa. Vy máte „len“ domácnosť, preto to nie je nevyhnutné, naopak. Iné by to bolo vo firme, ktorá potrebuje digitálnu funkčnosť 24/7.
Rozhodnutie týkajúce sa spôsobu a rozsahu zálohovania je individuálnou voľbou každého, no pre potreby domáceho zálohovania i malej firmy naozaj stačí pomerne málo.
Triezvy rozum a znalosť skutočných potrieb.

Takže čo zálohovať? Operačný systém? Nainštalované programy? Filmy či hudbu stiahnuté z internetu? Zakúpené kurzy alebo iné online produkty? Kontakty z telefónu či SMS?
Zálohovať všetko potrebuje firma. Pre prípad poškodenia, havárie. Aby bolo možné v čo najkratšom čase obnovením zo záloh pokračovať v činnosti. Štatistika totiž ukazuje, že počas odstraňovania škôd spôsobených vírusmi alebo zlyhaním techniky klesá produktivita firmy až o 70 %. A ak nie sú vo firme realizované preventívne opatrenia (zálohovanie), je schopná zrekonštruovať aj pri zvýšenej námahe len okolo 60 % dát, 40 % údajov stráca…

Ktoré súbory vybrať

Odporúčanie kolegov i moje pre domácnosti je jednoduché – zálohujte najmä údaje, dáta, ktoré sa nedajú ľahko znovu vytvoriť, všetko, čo by vám chýbalo, ak by ste o to prišli. Spomienky – v podobe fotiek i videa, možno máte rodinné zvukové nahrávky, demo kapely, v ktorej ste pôsobili, vlastné grafiky či fotomontáže, pri ktorých ste strávili kopec hodín, knižky, básne, vlastnoručne vytvorené darčekové šablóny, vaše elektronické poukazy, vo firme to môžu byť elektronické daňové priznania, elektronické účtovné podklady, maily, rôzne firemné dokumenty,… A údaje z telefónu – kontakty, termínovník aj sms.

Á propos – maily. Ak používate typ servera POP3 (nájdete v nastaveniach mailových účtov), teda všetky maily máte uložené iba u seba v počítači, zálohujte maily určite. Na serveri typu POP3 ostávajú len tie za posledné obdobie. V prípade, že používate IMAP, nájdete e-maily po havárií alebo strate dát uložené na serveri, ich záloha doma nie je nevyhnutná.
Mimochodom – pri používaní Outlook-u, ktorý ukladá všetky maily do jedného súboru, budete musieť ten obrovský súbor pri každej aktualizácii záloh obnovovať. Konkurenčný open source produkt Thunderbird ukladá maily napríklad do samostatných priečinkov, stačí aktualizovať iba posledné súbory.

Pre samotné zálohovanie je dôležité vedieť, kde v počítači sa súbory určené na zálohovanie nachádzajú. Ak máte v počítači poriadok, postačí spraviť zálohu priečinka Dokumenty a máte väčšinu v suchu. Pridajte ešte obsah priečinkov Plocha (Desktop) a Preberanie (Download). Doplňte zálohy o súbor s nastaveniami a záložkami internetového prehliadača, prípadne nastavenia iných dôležitých programov a – ak používate POP3 – nezabudnite aj na priečinky s elektronickou poštou. Kde ich v počítači hľadať, poradí Google 🙂
No a ak máte vytvorený, priložte k zálohe ešte súbor s heslami. A je to!
V prípade, že poriadok v kompe nemáte, vytvorte si jeden priečinok, do ktorého presuniete alebo skopírujte všetko, čo pri systematickom prechádzaní priečinkami nájdete a chcete zálohovať …a potom tento priečinok zálohujte.

ktoré priečinky - adresáre zálohovať

Zálohovať operačný systém?

A čo nainštalované programy? Filmy či hudba stiahnutá z internetu? Zakúpené kurzy alebo iné online produkty?
Toto všetko pravdepodobne nájdete na internete znova, takže záloha nie je to nevyhnutná. Ale…
Ak máte na zálohovacom médiu dostatok miesta, pokojne pridajte i obľúbené filmy – tie v dobrej kvalite (ak ste si niekedy pozreli videopásky s filmami z 90-tych rokov, viete prečo v dobrej, technika ide naozaj rýchlo dopredu), pokojne i hudbu, kurzy a online produkty. Pridajte i kópiu súborov zo svadby na CD/DVD, neviete, kedy stratia svoju čitateľnosť…

Operačný systém (OS) si nechajte na koniec. Je trochu veľký (WIN 10 okolo 6 GB) a v prípade havárie možno bude i tak potrebná reinštalácia z originálneho média. Nová inštalácia OS na systémový SSD trvá cca 10 min. Zálohovať celý počítač i s OS má naozaj zmysel pre tých, ktorí potrebujú vo veľmi krátkom čase obnoviť plnú prevádzku po havárii alebo majú v počítači nainštalovaný kopec programov potrebných k práci a ich inštalácia by bola zdĺhavá.

V prípade, že používate starší počítač, operačný systém či program, priložte si do záloh priečinok s inštalačnými programami používaných verzií programov (ak taký máte). Pamätníci počítačových začiatkov vedia, aké je ťažké nájsť program, v ktorom môžu otvoriť svoje staré súbory (súbory vytvorené vo Ventura Publisher, WordPerfect alebo iných hviezdach zašlého digitálneho neba). Môže sa stať, že po 15-20 rokoch nájdete v archíve svoje súbory, ktoré nebude čím otvoriť…

Prvý raz zálohujete? Spravte si prehľad priečinkov na zálohovanie – tak ako na obrázku hore. Pri prvom raze (aspoň vtedy) býva užitočné odstrániť duplicitné súbory. Je bežné, že máte na disku vytvorené zbytočné kópie – skúste použiť napr. AntiTwin alebo Easy_Duplicate_Finder v2.4. Spraviť si pred zálohovaním poriadok na všetkých pamäťových médiách ušetrí neskôr čas potrebný v orientovaní sa v zálohách.

Programy na zálohovanie

Čím zálohovať, ktorý program zvoliť?
Na internete je veľké množstvo programov, niektoré free, iné platené. Zálohovacie programy bývajú občas dodávané aj ako príslušenstvo k externým diskom, ktoré sa používajú na zálohovanie.
Na prvom mieste treba spomenúť, že jeden zálohovací program určite nájdete vo svojom operačnom systéme. Stačí do riadka po kliknutí na „oknové“ tlačidlo Štart vľavo dolu napísať „zálohovanie“ alebo „centrum zálohovania“ a objaví sa sprievodca, ktorému len stačí nastaviť predvoľby.

Medzi najúspešnejšie bezplatné zálohovacie programy sa podľa údajov českých a slovenských sťahovacích portálov radia UrBackup Client v2.1.17, Aomei Backupper, Macrium Reflect, Cobian Backup, Clonezilla a FreeFileSync v9.8. Z platených sú populárne Acronis True Image, Bvckup 2,… a pre počítače Mac spomeniem aspoň TimeMachine.

Všetky – aj bezplatné – špecializované programy na zálohovanie (niektoré i obnovu) dát spravidla prácu uľahčia, niektoré i zrýchlia. Ak sa vám bude zdať každé ďalšie zálohovanie pomalé – prvé zvyčajne pomalé býva, doštudujte si nastavenia. Rozdielové zálohovanie, keď sa aktualizujú len rozdiely oproti poslednému zálohovaniu, výrazne celý proces urýchli.

Čo vedieť ešte pred zálohovaním

Kam záložné súbory umiestniť. Koľko stojí najlacnejšie dobré riešenie pre domácnosť či malú firmu a ako ho automatizovať. Plus „zlaté pravidlo zálohovania“ súvisiace s umiestňovaním. Jeho dodržaním zvýšite účinnosť svojej zálohy rozhodujúcim spôsobom. To všetko sa dočítate v ďalšom pokračovaní.

Záverečné zhrnutie:

+ zachránite si viac než spomienky
+ na začiatku to chce len pracovať hlavou

– neskôr aj trochu peňazí a kôpku času (ak nechcete platiť veľa)

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
grafika a video, Kancelária a MS Office, ochrana údajov, stratené dáta, zálohovanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave